MİT elemanı  hakkında soruşturma

MİT elemanı hakkında soruşturma

Paris’te 3 Kürt kadın siyasetçinin katledilmesi olayıyla bağlantısı olduğu iddia edilen MİT mensubu Haluk Özcan hakkında soruşturma başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Paris’te 3 Kürt kadın siyasetçinin katledilmesi olayıyla bağlantısı olduğu iddia edilen MİT mensubu Haluk Özcan hakkında soruşturma başlattı.

9 Ocak 2013’te 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ile Leyla Şaylemez’in katledilmesinde ilişkin savcılık, adı geçen Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan (MİT) Haluk Özcan hakkında “Türkiye’de bir şahsın öldürülmesi” ile ilgili şikâyet üzerine soruşturma açtığı bildirildi. 

Başsavcılık, MİT’ten, “Haluk Özcan’ın paralel devlet yapılanması ile irtibatı bulunduğu” iddiasıyla ilgili yanıt istedi. Ömer Güney’in MİT ajanı olduğu, Haluk Özcan’ın imzaladığı belgeyle suikast emrini aldığı belgeleri ve ses kayıtları ortaya çıkmıştı. O dönem MİT’in, “İddialarla ilgili iç bünyemizde gerekli idari soruşturma başlatılmıştır” ifadesi dikkat çekmişti.

Katliamla ilgili tutuklu olan Ömer Güney’in MİT ajanı olduğu, Haluk Özcan’ın imzaladığı belgeyle suikast emrini aldığı da ses kayıtları ve belgelerle ortaya çıkmıştı. (İSTANBUL)

www.evrensel.net