17 Nisan 2016 18:05

Yargıtaydan Muammer Güler itirazı

Muammer Güler hakkında inceleme başlatılması için İçişleri Bakanlığına yapılan başvurunun reddedilmesine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti.

Yargıtaydan Muammer Güler itirazı

Paylaş

Hrant Dink cinayeti döneminde İstanbul Valisi olan, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler hakkında inceleme başlatılması için İçişleri Bakanlığına yapılan başvurunun reddedilmesine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti.

Danıştay’a başvuran Başsavcı Mehmet Akarca, itiraz dilekçesinde, Bakanlığın, 25 Aralık 2015 yılında, Dink cinayetiyle ilgili “Görevini kötüye kullandığı” iddia edilen Güler hakkındaki ön inceleme başlatılması yönündeki başvuruyu yeni bir bilgi ya da belge bulunmadığı gerekçesiyle  işleme koymama kararı verdiğini hatırlattı.

Kararın dosyanın içeriğiyle uyumlu olmadığını söyleyen Akarca, “Dosyanın incelenmesinde şikayet dilekçesi ve eklerinde ‘AHİM’in ihlal kararına, Devlet Denetleme Kurumu’nun konu ile ilgili düzenlediği rapora suikast yapılacağı istihbaratı üzerine bir Vali Yardımcısı ve iki MİT mensubunun Hrant Dink ile görüşme yaptığına, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrop 2’nin Ermeni Cemaati’ne yönelik tehditler nedeniyle Vali Muammer Güler’e mektup yazarak tedbir alınması isteğine dair bilgi ve belgelerle, dolayısıyla Vali Muammer Güler’in Hrant Dink’e yönelik istihbarattan önceden haberdar olduğu bilgisine yer verilmiştir” denildi.

5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’na göre İl Valisi olarak Güler’in Dink’i korumakla yükümlü olduğunu ifade eden Akarca, dilekçesini şu ifadelerle tamamladı: “Hrant Dink’in talebine bağlı olmaksızın şahsı ve mekanın koruma altına alınıp alınmadığı güvenlik görevlilerinin olayın ciddiyetini idrak etmeleri hususunda uyarılıp uyarılmadıkları hususlarının 4483 sayılı yasanın 4. maddesinde belirtilen nitelikleri taşıdığı ihbar ve şikayetin anılan kanunun 5. maddesi kapsamında Vali Muammer Güler hakkında ön inceleme başlatılmasını gerektirecek nitelik ve yeterlilikte bulunduğu anlaşılmakla, anılan kişi hakkında ön inceleme yapılarak sonucuna göre ‘ Soruşturma izni verilmesi/ verilmemesi’ kararı alınması yerine eksik ve uygun olmayan gerekçe ile ‘İhbar ve şikayetin işleme konulmaması’ kararı verilmesi yerinde görülmemiştir. Açıklanan nedenlerle İçişleri Bakanlık Makamı’nın 25 Aralık 2015 gün ve 19686 sayılı ‘İhbar ve şikayetin işleme konulmaması’ kararının kaldırılması kamu adına talep olunur”denildi. (İstanbul/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Seferihisar'da köylülerden taş ocağı isyanı

SONRAKİ HABER

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa