17 Nisan 2016 15:18

Hollanda futbolunda ırkçı tartışma

Hollanda'da spor yorumcusu Johan Derksen'in başlattığı ırkçı tartışma devam ediyor. Derksen'e göre Hollanda futbolundaki çöküşün sebebi Faslı gençler.

Paylaş

Hollanda’da, futboldaki gerileme ve kulüplerin çöküşüne “Faslı gençler mi neden oldu?” tartışması yapılıyor. Bu iddianın sahibi, ülkenin en tanınmış spor yorumcularından Johan Derksen. BBC’nin haberine göre kamuoyu ikiye bölünmüş durumda. “Derksen haklı” diyenler de var, bu açıklamayı ayrımcılık olarak değerlendirenler de...

Derksen, en çok izlenen futbol programlarından birinde, amatör futbol kulüplerinin bir çoğunun Faslı gençler yüzünden çöktüğünü öne sürdü. Özellikle Faslıların yoğun olarak yaşadığı semtlerdeki kulüplerde Hollandalı futbolcuların kaçtığını savunan yorumcu, “Kimse, kıçları açıkta yıkanmaktan çekinen 9 Faslı ile aynı kulüpte kalmak istemiyor” dedi.
Bunun da futbol altyapısına ciddi darbe vurduğunu savundu. Bu açıklama özellikle göçmenler tarafından tepkiyle karşılandı.

IRKÇI AÇIKLAMAYA BAKAN DESTEĞİ
Ancak başta spordan sorumlu Edith Schippers olmak üzere, birçok kişi de Johan Derksen'in haklı olduğunu düşünüyor. Hollandalı bakan, bazı kulüplerde sorunların daha fazla öne çıktığını belirterek, “Bunu inkar edemem ama sorun bunun nasıl çözümleneceğidir” diyor.

Quick futbol kulübünün eski yöneticisi Stan Baggen'e göre de Derksen yüzde yüz haklı.

Kendi kulüplerinin Faslı antrenörünün de benzer görüşü yıllardır dile getirdiğini söyleyen Baggen'e göre, Falılar kolektif bilince sahip değil ve amatör kulüplerde gönüllü faaliyetlere katılmak istemiyor. Bu da kulüplerin dağılmasına neden oluyor.

Hollanda Futbol Federasyonu (KNWB) eski yöneticilerinden, Prof. Paul Verweel ise, bu iddialara karşı çıktı. Verweel'e göre, kulüplerin altyapılarında çok renkli bir yapı var ve bu çok olumlu bir gelişme.

Derksen'i, provokasyonla suçlayan Verweel, bazı kesimlerin mahalle ve futbol kulüplerindeki değişime ayak uyduramadığı görüşünde.

Hollanda'daki amatör futbol maçlarının yüzde 30’unun Türk, Faslı ve diğer etnik kökenlilerin çıkardığı olaylar yüzünden yarım kaldığını söyleyen eski federasyon yetkilisi, “Ama unutmayın, geri kalan yüzde 70’i de Hollandalılar yüzünden iptal ediliyor” dedi.
Hollanda Başbakanı Mark Rutte de, Faslı gençlerin dışlanmaması uyarısında bulundu. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Alman ve Fransız bakanlardan Libya ziyareti

SONRAKİ HABER

Annelere ücretsiz ulaşım Sayıştay onayını bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...