Savaş nedeniyle Bağin kaplıcaları ıssız kaldı

Savaş nedeniyle Bağin kaplıcaları ıssız kaldı

Dersim'de bulunan Bağin kaplıcaları, devam eden çatışmalar nedeniyle eskisi kadar ilgi görmüyor ve turist ağırlayamıyor.

Kemal ÖZER
Dersim

Bölgede devam eden operasyonlar ve çatışmalar Bağin kaplıcalarını da vurdu. Dersim’in Mazgirt ilçesi ile Elazığ’ın Karakoçan ilçesi arasındaki Bağin köyünde bulunan ve şifalı suları ile turistik bir merkez olan kaplıcalara kimse uğramaz oldu. Her sene Avrupa’dan gelen turistler de güvenlik endişesi nedeniyle bu yıl gelmeyince kaplıcalar ıssız kaldı.  

‘KİMSE GELMEZ OLDU’
Doğal güzellikleri ve şifalı sularıyla geçtiğimiz yıllarda bölge için önemli bir turistik merkez haline gelen Bağin kaplıcalarına güvenlik endişesiyle şu sıralar kimse gitmiyor. Kaplıca işletmecilerinden Ergin Beğin, yaşanan savaş nedeniyle turistlerin artık kaplıcaya gelmediğini söyledi. Yöre halkının zaman zaman kaplıcaya geldiğini belirten Beğin, “Buradaki insanlar da her zaman gelemez. Avrupalı turistler gelmezse burası kapanmak zorunda kalır. Onlarda Türkiye’de yaşanan sorunlar nedeniyle gelmiyorlar” dedi. Savaş nedeniyle bölgeye yatırım yapılmadığını kaydeden Beğin, “Çözüm sürecinde burası huzurluydu. Ancak hükümet eliyle her şey değişti. Şimdi isteseler yine barış konuşulabilir. Barış olmayınca vatandaş bir şey kazanmıyor” dedi.

‘YAŞAM ALANLARI YOK EDİLİYOR’
Çözüm süreci varken insanların kaplıcaya rağbet ettiğini söyleyen işletmeci Cevdet Gül ise, “Tekrar masaya oturulmalı. Biz huzur istiyoruz. Burada esnaf da köylü de olumsuz etkileniyor. Burada biz iş yapamaz hale geldik. Şimdi buraya gelenler de korkarak geliyor” dedi. Peri nehri üzerine kurulan Seyrantepe ve Tatar Barajlarının kaplıcanın suyunu etkilediğini aktaran Gül, “Burada büyük turna balıkları vardı, barajla birlikte gittiler. İnsanlar evini, kültürünü yok etmek zorunda kaldı. Barajları istemememize rağmen yaptılar” dedi. Bölgede bulunan meşe ağaçlarının da güvenlik gerekçesiyle kesildiğini ifade eden Gül, “Meşe ağaçları buradayken dağ keçileri gelirdi. Artık onlarda gelmiyor. Güvenlik, diye meşeleri de kestiler” dedi.

 

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Nisan 2016 14:51
www.evrensel.net