16 Nisan 2016 18:39

Erdoğan ve Ruhani’den ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani, sarayda görüştükten sonra ortak basın açıklaması düzenledi.

Erdoğan ve Ruhani’den ortak açıklama

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani, sarayda bir araya geldi. Görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması yapıldı. İki ülke arasındaki ilişkilerin artırılması konusunda mutabakata varıldığı ifade edilerek, bölgedeki sorunlara dışarıdan müdahale edilmemesi çağrısında bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye ile İran arasındaki işbirliğinin artırılması için neler yapılması gerektiği hususu üzerinde durduklarını kaydeden Erdoğan, Türkiye-İran ilişkilerinde son yıllarda maalesef bir gerilemenin yaşandığını ifade etti. Erdoğan, “Bundan sonraki hedefimiz 30 milyar dolarlık ticaret hacmi. Ekonomilerimizin birbirini tamamlayıcı özelliklerini göz önüne alarak bu konunun önemi üzerinde durduk.” dedi. Türkiye-İran ilişkilerinde herhangi bir gümrük sıkıntısı çıkmaması için karşılıklı işbirliği halinde olunduğunu kaydeden Erdoğan, bu konuda bir mutabakata vardıklarını söyledi. Erdoğan, “Suriye ve Irak başta olmak üzere krizlerin durdurulması konusunda anlaşmalara vardık. Bölgemizdeki sorunlara mezhepçi politikalarla yaklaşmanın hiçbir faydasının olmayacağı konusunda anlaşmaya vardık. Bölgemizdeki sorunlara dışarıdan değil de bizlerin müdahale etmesinin önemi konusunda aynı anlayışı paylaşıyoruz.” diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise Müslüman kadının İslami hukuktaki yerini dünyaya tanıtma konusunda hemfikre vardıklarını kaydederek şöyle konuştu: “Aşırıcılık ve terörle mücadele konusunda bir takım anlaşmalar, fikir ortaklıkları kurduk. Dünyaya 'bizim kimliğimiz İslam’dır' demeliyiz. Kimliğimiz Şii, Sünni ya da başka bir mezhep değil. Sevgi ve kardeşliği içinde barındıran İslam’dır. Umarım, bu konuda Türkiye ile amacımıza ulaşırız.” 

İran ve Türkiye ilişkilerini tüm boyutlarıyla geliştirme kararı aldıklarını ifade eden Ruhani, “Bazı ambargo koşulları yüzünden istediğimiz tüm atılımları yapamadık ama bugün ne mutlu ki bu oturum, ambargoların kalktığı zamana yetişti. İki ülkenin bankacılık sektörünün birbirleri ile iş yapması da çok önemli bir konu. Türk bankaları İran'da yer açabilirler ve böylelikle ekonomik ilişkilerimizi geliştirebiliriz. Gümrük konusunda da hemfikir olduk. İnşallah bundan sonra gümrük kapılarında hiç kuyruk görmeyeceğiz.” diye konuştu. (CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Antalya, Galatasaray'ı 4-2 ile uğurladı

SONRAKİ HABER

Sur’da öldürülen Helin Şen’in ailesine ‘kusur’ tazminatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa