16 Nisan 2016 15:39

Sanders: Ekonomik eşitsizlik ahlak dışı boyutta

Vatikan'da sosyal adalet konferansına katılan Demokrat Parti başkan adaylarından Sanders, ekonomik eşitsizliğin ahlak dışı boyutta olduğunu söyledi.

Paylaş

ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adaylığı için Hillary Clinton ile yarışan Bernie Sanders, iddia edildiği gibi 1 milyar 300 milyon Katolik’i temsil eden Vatikan’ın desteğini arkasına almak için buraya gelmediğini söyledi. Sanders, kendisini Vatikan’a Papa’nın davet etmediğini de belirtti.

Gelecek hafta New York’ta yapılacak kritik ön seçimler öncesi Hillary Clinton’la yaşadığı sert televizyon tartışmasının hemen ertesinde Vatikan’a gelen Vermont Senatörü Bernie Sanders, ekonomi ve sosyal adalete dair bir konferansa katıldı.  Papa 2. Jean Paul’un, bu konuları içeren ve 1991 yılında yayımladığı tamimin 25’inci yılı anısına Papalık Sosyal Bilimler Akademisince düzenlenen etkinlikte, Sanders’in yanı sıra Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ve Bolivya Devlet Başkanı Eva Morales de birer konuşma yaptı.

WALL STREET’E ELEŞTİRİ

Sanders, yoğun ilgi gördüğü Vatikan’da da seçim kampanyasında değindiği konuları dile getirerek, kapitalizm, sosyal eşitsizlik ve Wall Street’e karşı eleştirilerini yineledi.

Bernie Sanders, spekülasyonlar, yasa dışı finansal akımlar, çevresel yıkım ve işçi haklarının 25 yıl öncesine göre daha kötü hale geldiğini “Wall Street’teki yaygın mali suçlar, Büyük Buhran’dan (1929 dünya ekonomik bunalımı) beri yaşanan dünyanın en büyük finansal krizinde doğrudan rol oynadı”diye konuştu.  “Acilen ahlaki bir ekonomi” başlığı altında konuşmasını gerçekleştiren Sanders, küreselleşmenin, onlarca yıllık işçilerin ve küçük işletmelerin yasal olarak korunmasına son verilerek, bankaların deregülasyonu için bir bahane olarak kullanıldığını söyledi.Piyasaların her istediğini yapmalarına izin verilmemesi gerekildiğini dile getiren Sanders, ahlaki bir ekonomi yaratmanın şart olduğunu vurguladı.  “Ne yazık ki daha fazla zenginleşen ve fakirleşen insanlar görüyoruz” diyen Sanders, “Durum daha beter. Bu gezegenin nüfusunun yüzde 1’i, geri kalan yüzde 99’undan daha fazla zenginliği elinde bulunduruyor. Bu ahlak dışıdır.” konuştu. Sanders, bu açgözlülükle devam edilemeyeceğini dile getirdi.

DAVET PAPA’DAN GELMEDİ

Öte yandan Sanders, La Repubblica gazetesine verdiği röportajda, davetin Papa’dan geldiğine dair iddiaları yalanladı. Bunun Papalık Sosyal Bilimler Akademisinden geldiğini söyleyen Sanders, kendisini seçim kampanyasından bir gün alıkoysa da bu daveti, bu önemli konuları konuşmak için memnuniyetle kabul ettiğini söyledi. ABD basınında çıkan bazı haberlerde Bernie Sanders, seçim kampanyasında Vatikan’ın desteğini arkasına almaya çalışmakla itham edilmişti.  Sanders’in Vatikan’a geleceğinin ortaya çıkması üzerine, “Papa’nın adayı Bernie Sanders mi” yorumları yapılmıştı. Sanders söz konusu röportajda, “Vatikan bu işe dahil değil. Bu konferans siyasi bir olay değildir” dedi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Makedonya’da binlerce kişi meydanlarda

SONRAKİ HABER

AKP’liler kavgada: Kim daha çok ‘Pensilvanya’cı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...