16 Nisan 2016 14:47

TMMOB: Meslek odaları susmaz, güneş balçıkla sıvanmaz

TMMOB, Erdoğan'ın meslek odaları mevzuatının değiştirileceği yönündeki sözleri ve Akit'in hedef gösteren yayınları hakkında açıklama yaptı.

Paylaş

TMMOB’a bağlı 23 oda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meslek odaları ve barolara ilişkin mevzuatın değiştirileceği yönündeki sözleri ve Yeni Akit gazetesinin odaları hedef gösteren haberlerine ortak bir açıklamayla tepki gösterdi.

Açıklamada, “1954 yılında, Demokrat Parti döneminde kurulan TMMOB’yi, '27 Mayıs darbesinin ürünü' olarak gösterebilecek denli tarih bilgisi yoksunu ya da okurlarını kasıtlı yanlış bilgilerle cehalete ve kör düşmanlığa sürükleyen bu tür yandaş yayınlar, ülkemizdeki egemen siyasetin ve yandaşlarının zavallı düzeyini göstermektedir” denildi.

TMMOB ve bağlı odaların “tarih, kültür, doğa, kent, kır, enerji, maden, tarım, gıda rantları önünde engel oluşturduğu, talan ve sanayisizleştirmeye dur dediği” için iktidar ve yandaşlarının hedefinde olduğu belirtilen açıklamada, odaların Türkiye’nin en karanlık dönemlerinde bile gerçekleri açıklamaktan geri durmadığının altı çizildi.

Açıklamada şunlar ifade edildi: “AKP iktidarının TMMOB ve Odaları üzerinde vesayet kurmak üzere yaptığı tüm düzenlemelerin geri alınması, yeni girişimlerin teşhiri; Odaların özerk ve bağımsız yapılarının güçlendirilmesi; kamu-toplum yararı, kamusal hizmet, kamusal denetim için mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz. Ne iktidarın baskıları ne de yandaş medyasının yalan ve tehditleri bizleri kamusal, toplumsal, mesleki yararları savunmaktan ve gerçekleri teşhir etmekten alıkoyamayacaktır. Meslek Odaları susmadı, susmaz; güneş balçıkla sıvanamaz.” (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankara Tabip Odası yeni yönetimini seçiyor

SONRAKİ HABER

Çin'de görülen koronavirüs salgını ABD'ye ulaştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa