16 Nisan 2016 14:42

Ankara Tabip Odası yeni yönetimini seçiyor

ATO'nun Olağan Seçimli Genel Kurulu başladı. Genel kurulda Çağdaş Hekimler ve 14 Mart Hekim Dayanışmasının listeleri yarışacak.

Ankara Tabip Odası yeni yönetimini seçiyor

Paylaş

Ankara Tabip Odasının (ATO) Olağan Seçimli Genel Kurulu yarın yapılacak seçimlerle sona erecek. Genel Kurul'da, Çağdaş Hekimler ve 14 Mart Hekim Dayanışması listeleri yarışacak.

Hacettepe Üniversitesi Yüksel Noras Konferans Salonu'nda başlayan ATO Genel Kurulu, demokrasi ve emek mücadelesinde yaşamını yitirenler ile görevi başında hayatını kaybeden sağlık emekçileri anısına saygı duruşuyla başladı.

Genel Kurula, delegelerin ve hekimlerin yanı sıra CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, SES Ankara Şube Başkanı Hüsnü Yıldırım, Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk de katıldı. Divan başkanlığına Özden Şener'in seçilmesinin ardından  Ankara Tabip Odası Genel Başkanı Çetin Atasoy açılış konuşmasını yaptı.  

ÖRGÜTLÜ MÜCADELE ENGELLENİYOR

Atasoy, neoliberal politikaların savunucusu AKP iktidarının sağlıkta dönüşüm programları ile  halka, niteliksiz sağlık hizmeti vermekle birlikte sağlık emekçilerinin de örgütlü mücadelesinin önünü kapatmaya çalıştığını belirtti. İktidarın en ufak muhalefete tahammül edemediğini dile getiren Atasoy, demokratik meslek örgütlerine ve  mücadele eden odalara yönelik itibarsızlaştırma söylemlerine tepki gösterdi. Atasoy, ''Hekimler sessiz kalmayarak insan hakkı savunuculuğuna devam edecek. Sindirme politikalarına karşı çıkarak sağlık çalışanlarının güvencesini ve özlük haklarını sonuna kadar savunacağız'' dedi. Atasoy, tıp eğitiminin performans uygulaması ve her ile açılan tıp fakülteleri sebebiyle niteliksizleştiğini söyledi. Hayali kadrolar ile akademik özgürlüğe tamamen aykırı üniversiteler kurulduğunu aktaran Atasoy, “Asistanlara eğitimleri dışında verilen işler, asistan emeğini yok sayıyor. İş yükü artarken ücretlerimiz geriliyor ve yıpranma hakkımız yok sayılarak sağlık hizmeti vermemiz bekleniyor. Sağlık çalışanları ve hekimlerde taşeronlaştırılmak isteniyor” diye konuştu.

SAĞLIK EMEKÇİLERİ HEDEF GÖSTERİLİYOR

Konuk konuşmalarında söz alan SES Ankara Şube Başkanı Hüsnü Yıldırım, AKP hükümetinin 14 yılda sağlıkta yürüttüğü yıkım politikalarının halkın nitelikli ve ücretsiz sağlık hakkını yok ettiğini söyledi. 7 Haziran seçimlerinden sonra istediğini alamayan AKP hükümetinin ülkeyi savaşa sürükleyerek hak gasplarına devam ettiğini belirten Yıldırım, bu süreçte sağlık hakkını savunan ve hizmet vermeye çalışan birçok sağlık çalışanının hem hedef gösterildiğini hem de görevi başında öldürüldüğünü söyledi.

Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk ise, “Kıdem tazminatı fon adı altında eritilmeye çalışılıyor. İstihdam büroları ile emek, alınıp satılmaya açık hale geliyor. Asgari ücret açlık sınırının altında belirleniyor. Taşeron işçilere kadro müjdesi veren Başbakanı iki gün sonra Maliye Bakanı yalanlıyor ve sözleşmeli personel gündeme geliyor” dedi.

İKİ LİSTE YARIŞACAK

Yarın Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Kafetaryası'nda gerçekleşecek seçimlerde Çağdaş Hekimler ve 14 Mart Hekim Dayanışması'nın listeleri yarışacak. Çağdaş Hekimler listesi; Metin Baştuğ, Emel Bayrak, Vedat Bulut, Zafer Çelik, Onur Karahancı, Benan Koyuncu ve Mine Önal'dan oluşuyor.

CHP’Lİ VEKİL: 'EVET' KARARI İÇİME SİNMİYOR

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, “Bölücülük suçlamalarına karşı korkmadan insan haklarını, özgürlüklerini korumak ve savunmak durumundayız. Meslek odalarının yetkilerinin daraltıldığı bu süreçte hekimlerin mücadelesi çok önemlidir” dedi. Dokunulmazlık tartışmalarının büyük kırılmalara sebep olacağını vurgulayan Emir, böylesi bir anayasa değişiklik teklifine 'evet' demenin yıkıcı ve tehlikeli sonuçları olabileceği gerekçesiyle içine sindiremeyeceğini söyledi.

Konuk konuşmalarının ardından çalışma raporunun okunup oylanmasına geçildi. (Ankara/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

ÇGD: Bu soruşturma derhal durdurulmalıdır

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa