16 Nisan 2016 04:55

Ankara'da ortak kutlama: Karabulutları 1 Mayıs dağıtacak!

1 Mayıs bu yıl Ankara’da ortak kutlayacak olan sendikacılar ve meslek oda yöneticileri ' Karabulutları 1 Mayıs dağıtacak!' dedi

Ankara'da ortak kutlama: Karabulutları  1 Mayıs dağıtacak!

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

1 Mayıs bu yıl Ankara’da Türk-İş, DİSK ve KESK’e bağlı sendikaların Ankara şubeleri ve meslek örgütleri tarafından ortak kutlanacak. 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı Fevzi Yılmaz, Ankara’da gerçekleşen bombalı saldırılara dikkat çekerek Türkiye ve bölgede şiddetlenen savaş politikalarına karşı emekçilerin 1 Mayıs’ta gereken cevabı vereceğini söyledi. Yılmaz, mitingin yeri ve programının en kısa sürede açıklanacağını ifade etti. 

1 Mayıs’a ilişkin gazetemize bilgi veren 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı ve KESK Ankara Şubeler Platform Dönem Sözcüsü Fevzi Yılmaz, emekçilerin kiralık işçilik, taşeron işçilerin geçici statüyle çalıştırılması, kamu emekçilerinin iş güvencesinin kaldırılmak istenmesi gibi birçok saldırıyla karşı karşıya olduğunu ifade etti. Öte yandan Türkiye ve bölgede şiddetlenen savaş politikalarına karşı bu 1 Mayıs’ta emekçilerin gereken cevabı vermesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Ankara’da yaşanan 3 bombalı saldırı insanları sokağa çıkamaz, alışverişe bile gidemez bir hale getirdi. Bu psikolojik baskı ortamında bazı ailelerin çocuklarını Kızılay ve civarındaki okullardan başka yerlere aldırttığını da biliyoruz. Bu psikolojik etkinin dağılması, emekçilerin yeniden alanlara çıkıp hak arayışında bulunması açısından bu yılki 1 Mayıs’ı önemsiyoruz” diye konuştu. Asılsız haberlerle emekçilerin korkutularak 1 Mayıs’a gitmelerinin engellenmek isteneceğine dikkat çeken Yılmaz, buna izin vermeyeceklerini ve savaşa, sömürüye karşı alanlara çıkacaklarını vurguladı. 

Yılmaz, sendikaların Ankara Valiliğine yaptıkları başvuruda her yıl olduğu gibi yine Sıhhiye’de miting yapmak istediklerini, ancak güvenlik gerekçesiyle izin verilmediğini söyledi. Emniyetin de aynı yasakta direttiğini belirten Yılmaz, valiliğin Tandoğan veya Kolej Meydanı’nda yapılmasını teklif ettiğini söyledi. Öncelikli taleplerinin Sıhhiye’de miting yapılması yönünde olduğunu belirten Yılmaz, programın ve miting yerinin kısa süre içinde netleştirileceğini ifade etti. 

‘100 YILLIK HAKLARA SALDIRIYORLAR’

Türk-İş Ankara Temsilcisi Halil İbrahim Alpoğlu, bu yıl diğer sendika ve meslek odalarıyla ortak 1 Mayıs kutlanacağını ve bunu önemsediklerini söyledi. Türk-İş Ankara Şube Başkanları toplantısında da Ankara’da ortak kutlama kararı aldıklarını vurgulayan Alpoğlu, Ankara Vali Yardımcısı Kemal Karadağ’la görüşme yaptıklarını aktardı. Alpoğlu, miting yeri ve programı konusunda sendika ve meslek odalarının ortak kararı açıklayacaklarını söyledi.

DİSK Ankara Temsilcisi Tayfun Görgün de AKP Hükümetinin kuralsız ve güvencesiz çalışmayı hakim çalışma koşulları haline getiren birçok yasal düzenlemeye imza attığını dile getirdi. Kıdem tazminatı hakkının ellerinden alınmak, özel istihdam bürolarıyla işçilerin köle gibi alınıp satılmak ve kamu emekçilerinin iş güvencesinin ortadan kaldırılmak istendiğini belirten Görgün, “100 yıllık haklarımız elimizden alınmak isteniyor” dedi. Bu yıl 1 Mayıs’a kıdem tazminatı hakkını savunan ve güvenceli iş talepleriyle hazırlandıklarını ifade eden Görgün, giderek artan iş cinayetlerine karşı tüm emekçileri 1 Mayıs’ta birleşmeye çağırdı. Ayrıca Ankara’da patlayan bombaların halkın sokağa çıkmasını engelleyen bir işlev gördüğüne dikkat çeken Görgün, “Bombalı saldırılarda ölen ve yaralananların emekçi yığınları olduğunu görüyoruz. “ 1 Mayıs bombaların patlamasında etkili olan politikalara tepki göstermenin alanı olacaktır. Düzenlediğimiz etkinliklerde insanların güvenliği en önemli önceliğimiz. Ancak bu ortam nedeniyle eve kapanmayı, hak aramaktan vazgeçmeyi kabul edemeyiz” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Dostcam işçileri: Bizden imkansızı başarmamızı istediler

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa