15 Nisan 2016 18:44

İslam Zirvesi’nden İran’a kınama çıktı

İslam Zirvesi’nden İran’a kınama çıktı

Paylaş

İstanbul’da düzenlenen 13. İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinin ardından ortak bir bildiri yayınlandı. Bildirinin sonunda beklendiği gibi İran’a kınama çıktı. Daha önce basına yansıyan haberlerde, bildirinin taslağında İran’da Suudi Arabistan elçiliklerine yönelik saldırıların kınanmasıyla ve İran’ın diğer ülkelerin içişlerine karışmasıyla ilgili maddelere İranlı yetkililerin itiraz ettiği belirtilmişti.

Ortak bildiride Lübnan’daki Hizbullah örgütü de Suriye, Bahreyn, Kuveyt ve Yemen’de terör faaliyetlerinde bulunduğu ile Körfez Arap ülkelerinde terör hareketlerini desteklediği iddiasıyla kınandı.

Sonuç bildirgesinde İran’ın bölge ülkelerine yönelik politikası eleştirildi. İran’ın bölge ülkeleri ile Bahreyn, Yemen, Suriye ve Somali gibi üye ülkelerin içişlerine müdahalesinden ve teröre desteğini sürdürmenden üzüntü duyulduğu bildirildi. Zirvenin açılış konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Müslümanlar olarak üstesinden gelmemiz gereken sorunların başında mezhepçilik fitnesi geliyor” diyerek mezhepçi yaklaşımdan vaz geçilmesi gerektiğini söylemişti.

Zirveye katılan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Suudi Arabistan Kralı Selman’ın da yan yana gelmemeye özen gösterdiği ifade edilmişti. (DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

Koruculuk kente iniyor!

SONRAKİ HABER

Şule Çet’in davası Meclis'te gündeme getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa