15 Nisan 2016 13:35

Davutoğlu: Terörle bağları yokmuş gibi çark etmeye başladılar, adalet karşısına çıkacaklar

Paylaş

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının yolunu açacak yasal düzenlemeye CHP ve MHP'nin de destek vereceğini açıklamasının ardından rüzgarı arkasına alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kocaeli'deki Gençlik Çalıştayı'nda konuşarak "Teröristlere destek vermiyorlarmış gibi bu terör odaklarının siyasi uzantıları çark etmeye başladılar. . Pervasızca teröre sözcülük yapanlar da adalet karşısına çıkarak hesap verecek" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Kocaeli'de AKP Gençlik Çalıştayı'na katıldı. Burada konuşan Davutoğlu, "Sizlerden hiç kimseye sırtınızı dönmemenizi rica ediyorum. Özellikle gençler, fikir ayrılıkları olur. Bizim dönemimizde de oldu. Bazen dozu yüksek tartışmalar olur ama bilin ki bu ülkenin gençliğinin her biri azizdir. O gençler sizden farklı fikirlere sahip olsalar da medeni diyalog içinde olacaksınız ve en güzel dille konuşacaksınız. Bir daha 70'li yıllarda olduğu gibi gençlik çatışmalarını üniversitelerimizde görmek istemiyoruz. Tartışan, eleştiren, konuşan ama birbirini bu ülkenin genci olarak gören bir yaklaşımı benimsemenizi istiyorum. Siz güzel örnek olacaksınız. Çatışanlara karşı muhabbeti, tartışmak yerine hakaret edenlere karşı edebi öğreteceksiniz. Bu ülkenin her bir genci bizim için kıymetlidir. Sizlerden en büyük beklentim gençliğinizi hayırlı işlerde kullanmanızdır" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, "Her türlü ayrımcılığın tam karşısında olun. Birisi eğer yanınızdaki kardeşinize o Kürt'tür, bu Türk'tür. O Sünni'dir, şu Alevi'dir dediklerinde dönün biz 'Kardeştik, kardeşiz, kıyamete kadar da kardeş kalacağız' diye haykırın. Her zaman her yerde adaletli olun. Adaletinizden herkes emin olsun" diye konuştu.

'CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK YOĞUNLUKLU MÜCADELESİNİ VERİYORUZ'

Davutoğlu, "Türkiye'nin birliğine, beraberliğine kast eden hain terör odaklarıyla mücadelemiz kesintisiz sürüyor. Türkiye'de 35 yıllık mazisi olan teröre karşı cumhuriyet tarihinin en yüksek yoğunluklu mücadelesini veriyoruz. DEAŞ ve PKK gibi eli kanlı terör örgütlerinin hedefinde yer alan Türkiye, dünyaya terörle mücadelenin nasıl yapılacağını da gösteriyor. Yürüttüğümüz etkin ve kararlı mücadele karşısında bölücü terör örgütünün düştüğü durum ortada" dedi.

Davutoğlu, "Operasyonlar karşısında artık bitme aşamasına gelen örgüt ve destekçileri her sıkıştıklarında kendilerine manevra alanı oluşturacak yeni oyunlara yelteniyorlar. Camileri yakan, minarelerinden ezanı susturup kendi marşını çalan, Kur'an'ı Kerim'in içine bomba tuzaklayanların bir anda cuma namazını, üç ayları hatırlaması böyle bir oyun oldu. Bu ülkenin insanı bilir. Kimin onlara aşkla bağlı olduğunu kimin barış için çalıştığını kimin cuma namazı dendiğinde cuma namazını hayatı boyu geçirmemiş olanların olduğunu kimin de cuma namazını siyasi istismar yaptığını bilir bizim halkımız" açıklamasında bulundu.

'MÜSLÜMAN BİR DELİKTEN İKİ KERE ISIRILMAZ'

İsim vermeden HDP'yi hedef alan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi de yeni bir oyun sergilenmek isteniyor. Sanki aylardır bu ülkede terör eylemleri olmuyor. Sanki terör örgütleriyle hiçbir bağları yokmuş, teröristlere destek vermiyorlarmış gibi bu terör odaklarının siyasi uzantıları çark etmeye başladılar. Yapılan açıklamaları görüyorsunuz. Sırtını terör örgütlerine yasladıklarını pervasızca açıklayanlar, bugün çıkıyorlar; 7 Haziran öncesinde takındıkları sahte maskelere sığınıyorlar. Millet sizin gerçek yüzünüzü gördü. Türkiyelileşme yalan hikayesiyle başlayıp, çukurları barikatları savunan, canlı bomba taziyesine giden gerçek yüzünüzü herkes gördü. Müslüman bir delikten iki kere ısırılmaz. Temmuz ayından beri yaşananları, verdiğimiz şehitleri unutup da bunların yalanlarına kanacağımıza kimse ihtimal vermesin, kimse böyle düşünmesin. 23 Temmuz'da bütün güvenlik birimlerine verdiğimiz talimat bugün de geçerlidir. Bu ülkenin şehirleri, ilçeleri, köyleri, ovaları, dağları teröristlerden son santimetrekaresine kadar temizleninceye kadar mücadelemiz kararlı şekilde sürecek. Pervasızca teröre sözcülük yapanlar da adalet karşısına çıkarak hesap verecek." (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Van Kitap Fuarının programı açıklandı: Savaşa karşı kitapla barış

SONRAKİ HABER

Tekel bayilerin saat 22.00 isyanı: Alkol satış sınırı gece yarısına alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa