15 Nisan 2016 10:59

Demirtaş: CHP ucuz tuzağı iyi hesaplamalı

Partisinin MYK toplantısı öncesinde 'dokunulmazlıkların kaldırılması' konusunda CHP'nin tavrına ilişkin açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'Ana muhalefet partisinin bu basit ve ucuz tuzağı iyi hesap etmesi gerekir. Açık bir şekilde Anayasa'ya aykırı bir teklifin sorgusuz sualsiz destekleneceğini açıklamaları şaşırtıcıdır' dedi.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Tutuklamalar nedeniyle eksik üyelerle gerçekleştirilen toplantı öncesinde Demirtaş, basın mensuplarının AKP'nin "dokunulmazlıkların kaldırılması" için Meclis'e getirdiği Anayasa değişikliği teklifi ve CHP'nin bu teklife dair tutumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, şu ifadeleri kullandı: "Partilerin kendi takdiridir. Kendileri bilirler. Fakat bariz bir siyasi öç alma girişiminin bu kadar iştahla desteklenmesi çok büyük bir hatadır. Bizim de dokunulmazlıkların sınırlaması ve kaldırılması konusunda bir teklifimiz var; hem evrensel hukuka uygun hem de Avrupa'daki demokratik ülkelerin referansıyla oluşturulmuş bir tekliftir.

Gerçekten 'dokunulmazlıkların kaldırılması' konusunda samimilerse buyursunlar HDP'nin teklifini desteklesinler, biz de evet diyelim. Dört parti hep birlikte dokunulmazlıkları sınırlayalım. Ama görünen o ki AKP'nin derdi, HDP'li milletvekillerini kendilerine bağlı ve bağımlı hamle gelmiş kendilerinden talimat alan yargının kucağına atmaktır. Ana muhalefet partisinin bu basit ve ucuz tuzağı iyi hesap etmesi gerekir. Açık bir şekilde Anayasa'ya aykırı bir teklifin sorgusuz sualsiz destekleneceğini açıklamaları şaşırtıcıdır. Takdir kendilerinindir; bizim Allah'tan başka kimseden korkumuz yok, verilmeyecek bir hesabımız yoktur. Soyguncular, talancılar milletin parasını çalanlar, evlerinde para bile dolduracak yer bulamayanların dokunulmazlığı olacak, bizim fikirlerimizden dolayı dokunulmazlıklarımız kaldırılacaksa bu bizim şeref madalyamız olur."

Demirtaş, "HDP'nin hamlesi ne olacak?" ve "Sine-i millet olacak mı?" sorularına ise "3 parti birleşip Anayasa'yı değiştirme kararı aldıktan sonra bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Yapacağımız tek şey, bu gerici siyasi intikam için parlamentoda Anayasa değişikliğini göze alan anlayışa karşı dik durmadır" yanıtını verdi.

Demirtaş'ın bu önemli açıklamalarının ardından toplantıya geçildi. Toplantının ana gündemi ise "dokunulmazlıkların kaldırılması" ve bölgede yaşanan gelişmeler.

Öğlen saatlerine kadar devam edecek toplantı sonrasında bir açıklama yapılması bekleniyor. (Ankara/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

3D yazıcı ile spor ayakkabı üretildi

SONRAKİ HABER

Annelere ücretsiz ulaşım Sayıştay onayını bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...