15 Nisan 2016 05:09

Erdoğan'ın planı işliyor: HDP'ye karşı kokteyl ittifak oluştu!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘dokunulmazlıkları kaldırın’ talimatı üzerine harekete geçen AKP, MHP ve CHP’yi de yanına aldı.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘dokunulmazlıkları kaldırın’ talimatı üzerine harekete geçen AKP, HDP’li milletvekillerini Meclis dışına itmeye çalışıyor. Anayasa’nın 83’üncü maddesine ek madde yoluyla dokunulmazlıkların doğrudan genel kurulda kaldırılmasını amaçlayan düzenlemeye CHP ve MHP destek veriyor. HDP, milletvekillerinin savunma haklarının gasbedildiğini belirtirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, teklife evet diyeceklerini açıkladı. MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural’dan da AKP’ye destek açıklaması geldi.

SAVUNMA HAKKI GASBEDİLİYOR

Konuyu değerlendiren HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, yaşananların “7 Haziran sonrası devreye giren darbe sürecinin devamı olduğunu” belirtirken, “Bu düzenleme iç tüzük ve anayasaya aykırıdır. Mevcut yasaları baypas ederek kendi fezlekelerinin görüşülmesinin önüne geçmek istiyorlar. Gayriahlaki suçlarla ilgili iddiaların kamuoyu tarafından öğrenilmesinin önünü almak istiyorlar” dedi. Baluken yapılmak istenen gizli oylama ile parlamentonun devre dışı bırakılmak istendiğini de dile getirdi.

Baluken, teklifin içeriğine ilişkin de bilgi vererek şunları söyledi: “Getirdikleri teklif 506 fezlekenin tamamıyla ilgili bir süreci öngörüyor. Karma komisyon aşılarak milletvekillerinin savunma hakkı gasbediliyor. Hukukun geriye doğru işletilemeyeceği kaidesini hiçe sayıyor. Biz kalıcı anayasa değişikliği teklif ettik. Ancak AKP karma komisyon aşamasında kendilerine ait dosyaların kapaklarının açılmamasını istiyor.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, önceki gün “Bizim tutumumuz belli, gelin 83. maddeyi kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandıralım. Bunun dışında bütün suçlar diğer vatandaşlar nasıl yargılanıyorsa yargılansın. Ek geçici maddeye gerek yok. O yüzden biz bu düzenlemeye destek vermiyoruz. Ben kişisel olarak AKP’nin de bir sürü fire verebileceğini düşünüyorum. 367’yi bulmaları gerekiyor ama bulamayacaklarını düşünüyorum” demişti. Ancak Kılıçdaroğlu’nun destek vereceklerine dair açıklama yapmasının ardından, Dicle Haber Ajansının ulaştığı Bekaroğlu konuşmamayı tercih etti.

KILIÇDAROĞLU: EVET DİYECEĞİZ!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, teklifin HDP’lileri hedef aldığını kabul ederek, “Bu teklife evet diyeceğiz. Bizim korkumuz yok ki! Buna AKP’nin gerçek yüzünü açığa çıkarmak için evet diyeceğiz. Asıl gerekçe HDP’lileri yargılamak. Biz hayır desek bunlar HDP’lilerle kol kola diyecekler” diye konuştu.

İHSAN ÇARALAN: CHP  BU MANTIKLA BAŞKANLIK SİSTEMİNE DE 'EVET' DER

BİR DESTEK DE MHP’DEN

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da AKP’li 316 milletvekilinin imzasıyla TBMM başkanlığına sunulan dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifine ‘Evet’ diyeceklerini söyledi.

VEKİLLERİN İTİRAZ HAKKI YOK

Anayasa’ya geçici madde eklenmesini öngören teklif kapsamında Adalet Bakanlığı, Başbakanlık, Meclis Başkanlığı ve Karma Komisyonda hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılacak.

Yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 15 gün içinde fezlekeler mahkemelere gönderilecek ve sadece bu dosyalarda milletvekillerinin yargılamasına imkan tanınacak.

Dokunulmazlıklar anayasa ve iç tüzükte öngörülen bir yolla değil Anayasa’ya eklenen geçici maddeyle mevcut usul ve hükümlerin dışında bir yolla kaldırıldığı için milletvekilleri iptal istemi hakkını kullanamayacak.

Anayasanın vekillerin tutuklanamayacağını ifade eden 83’üncü maddesinin 2’nci fıkrasının 1’inci cümlesi uygulanmayacağı için dokunulmazlığı kaldırılan milletvekilleri Meclis kararı olmadan sorgulanabilecek ve tutuklanabilecek.

CHP’YE UYARI: MECLİS SARAYIN DENETİMİNE GEÇER

Kılıçdaroğlu’nun “Anayasaya aykırı ama destek vereceğiz” sözlerini değerlendiren HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ise, bunun “Suça ortak olmak ve Meclis’in tümüyle Saray’ın denetimine girmesine onay vermek anlamına geldiğini” söyledi.
CHP’nin tutumunu değerlendiren HDP Parti Sözcüsü, Ayhan Bilgen CHP’yi “AKP’ye koltuk değneği olmama” konusunda uyardı. Bilgen, Kılıçdaroğlu’nun “Anayasaya aykırı ama destek vereceğiz” sözlerine ilişkin ise “Suça ortak olmaktır” yorumunda bulundu.

Bilgen, CHP’ye ilişkin değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:
“Bu açıklama, siyasetin ve parlamentonun tasfiyesine oy verme beyanıdır. İki yanlıştan bir doğru çıkmaz. Türkiye fiili darbe süreçlerine siyasi liderlerin küçük hesapları ve taktik restlenmeleri ile sürüklenmiştir. CHP’nin bir an önce demokrasiyi ve siyaseti savunan bir pozisyon alması gerekir. Tıpkı 7 Haziran sonrası Suriye tezkeresine evet denen psikoloji içerisinde hareket edip, geri dönüşü olmayacak bu kaosun parçası olmamalıdır. Cumhurbaşkanının iktidar partisini kontrol altına almakla yetinmeyip tüm parlamentoyu rehin alması hamlesi karşısında AKP’nin iç tartışmalardan kaçınmasına ana muhalefet koltuk değneyi olmamalıdır. Türkiye’yi başkanlık macerasına götürmenin dönemeçlerinden birisi seçimle korkutup dokunulmazlık hamlesi ile referandumun koşullarını oluşturmaktır. Milletvekilleri Bunun farkında olarak bu sınavda saflarını belirlemelidir.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suudi Arabistan ve Yemen'de sel sebebiyle 42 kişi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

16 yaşındaki akrabasına cinsel istismar iddiasıyla tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...