14 Nisan 2016 19:15

Sultanahmet saldırısı davasında tutuklu sanıklar serbest bırakıldı

Paylaş

Sultanahmet'te 1 polisin yaşamını yitirdiği canlı bomba saldırısına dair 2'si tutuklu 5 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşmasında 2 tahliye kararı çıktı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda görülen duruşmada tutuklu sanıklar Abdula Abdulaev ve Yakup İbragimov ile 2 tutuksuz sanık hazır bulundu.

SANIKLAR SUÇLAMALARI REDDETTİ

Duruşmada ifade veren sanıklar suçlamaları reddetti. Mahkeme heyeti de, tutuklu sanıklar Abdula Abdulaev ve Yakup İbragimov'un, savunmalarının alınmış olması, dosya kapsamı, delil durumu ve tutuklulukta geçen süreyi de dikkate alarak, mağduriyetlerine sebebiyet vermemek için tahliyelerine karar verdi. Mahkeme Başkanı Ahmet Civelek tahliye kararına muhalefet şerhi koydu.

YURTDIŞINA ÇIKIŞLARI YASAKLANDI

Mahkeme heyeti ayrıca, 2 sanığın pazartesi ve cuma günleri ikametlerine en yakın karakolda imza atmalarına karar verdi. Sanıkların yurdışına çıkışını da yasaklayan mahkeme heyeti, pasaportlarının iadesi konusunun kararla birlikte değerlendirilmesine hükmetti. Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için Eylül ayına ertelendi.

Sanıkların, “Göçmen kaçakçılığı yapma" ve “Silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından 8'er yıldan 18'er yıla kadar hapsi isteniyor.

6 Ocak 2015'teki saldırıyı Rusya vatandaşı Dağıstanlı Diana Ramazova gerçekleştirmişti. Ramazova'nın 2014'ün Haziran ayında Türkiye'ye giriş yaptığı belirlenmişti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteciye ‘bacak bacak üstüne attı’ gözaltısı!

SONRAKİ HABER

Libya’da mültecilerin keleleştirilmesi İsveç parlamentosunda gündem oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...