14 Nisan 2016 18:22

Gazeteciye ‘bacak bacak üstüne attı’ gözaltısı!

Hakkari'de düzenlenen bir etkinliği takip eden Yüksekova Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Zeki Dara, bacak bacak üstüne attığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Gazeteciye ‘bacak bacak üstüne attı’ gözaltısı!

Paylaş

Hakkari’de İl Müftülüğü tarafından düzenlenen “Kutlu Doğum Haftası” etkinliklerini takip eden Yüksekova Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Zeki Dara, polislerce yaka paça gözaltına alındı.

Protokol karşısında bacak bacak üstüne attığı iddiası ile gözaltına alınan Dara, Atatürk Polis Karakolu’na götürüldü. Burada Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirilen Dara, serbest bırakıldı.

LİTERATÜRE GİRDİ

Serbest kaldıktan sonra görüştüğümüz Zeki Dara böyle bir gözaltı karşısında şaşkın olduğunu ve literatüre de böyle bir gözaltı sebebi kazandırdığını söyledi.

Yüksekova Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Zeki Dara, Kutlu Doğum etkinliğini izlemek üzere bir arkadaşıyla beraber etkinliğe gittiğini, uzun süren konuşmalar sırasında boş bulduğu bir yere oturduğunu söyleyerek “Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı konuşurken oldukça yorulduk. Dizimde de ufak bir sıkıntı var. O sırada boş bulduğum ve protokolün çaprazında, 5-6 metre uzağında bir yere oturdum. Telefonumu çıkarıp gündemde ne var diye Twitter’a bakınırken, bacak bacak üstüne atmışım. Bu bilinçli, kasıtlı ya da saygısızlık anlamında yapılan bir şey değil asla. Bir dakika içinde olan biten bir durumdur” dedi.  

‘SEN NASIL VALİNİN KARŞISINDA BACAK BACAK ÜSTÜNE ATARSIN?’

“Daha sonra yanıma üniformalı bir koruma geldi. ‘Sen nasıl Vali beyin karşısında ayak ayak üstüne atarsın, Kuran’a nasıl saygısızlık yaparsın’ dedi” diyerek gözaltına alınma anını anlatan Dara, ardından 3-4 kişinin gelip kendisini iteklemeye başladığını, bu sırada arkadaşlarının anlattığı kadarıyla Vali’inn koluyla ‘Dışarı atın’ anlamına gelen bir işaret yaptığını ve yaka paça dışarı çıkarıldığını anlattı.

Bu sırada ne olduğunu anlamaya çalıştığını anlatan Zeki Dara “Beni zırhlı aracın yanına götürdüler. Kimliği sordular çıkardım verdim ama tatmin olmadılar herhalde. Emniyetin farklı birimleri devreye girdi. Terörle mücadele geldi, farklı birimler geldi. Telsizden ‘alın’ diye anons geldi, sonra karakola götürüldük” dedi.

‘POLİSLER NE YAPACAĞINI BİLMİYORDU’

Karakolda polislerin de nasıl bir işlem yapacaklarını bilmediğini ve kendi aralarında “Talimat geldi de nasıl bir işlem yapsak acaba" diye konuştuklarını belirten Dara “‘Basına da yansımasın’ dediler. Ben de arkadaşları arayayım da haber yapmasınlar’ dedim ancak ben çıkana kadar haber olmuş bile” diyerek gözaltında yaşadıklarını anlattı.

Zeki Dara özellikle 6-7 aydır Hakkari’nin büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını anlatarak “Her gün gözaltılar, operasyonlar yapılıyor, insanlar evinden dışarı çıkamayacak hale geldi. Bu da en son yansımalarından biri herhalde” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

DİHA Muhabiri Meltem Oktay tutuklandı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa