14 Nisan 2016 16:17

‘10 Ekim İtirafı’ haberimiz Mecliste

‘10 Ekim İtirafı’ haberimiz Mecliste

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Gazetemiz Evrensel’in, sürmanşetinden “10 Ekim İtirafı” başlığıyla duyurduğu, Ankara Emniyeti Güvenlik Şube Müdür Vekili A.A’nın 10 Ekim Katliamı’na ilişkin, “MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi ve TSK önlem almadı” ifadesini TBMM gündemine taşıdı. 

Takipsizlikle sonuçlanan kolluk ve mülki amirler hakkındaki soruşturma dosyasında yer alan ifadeyi Başbakan Ahmet Davutoğlu’ya soran Tanrıkulu, “Ankara Emniyeti Güvenlik Şube Müdürünün MİT, TSK ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Daire Başkanlıklarını önlem almamakla suçlamasına rağmen savcılıkça soruşturmada takipsizlik verilmesinin gerekçesi nedir?” diye sordu. A.A ifadesinde, kendilerine herhangi bir istihbarat gelmediğini ileri sürmüş ve MİT, Ordu, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Daire Başkanlıklarını saldırıyı önleyememekle suçlamıştı. Tanrıkulu şu sorulara yanıt istedi: 

*Ankara Katliamı’nı gerçekleştiren teröristler sınırdan geçerken neden yakalanmadılar? Görevli merkezi birim EGM İstihbarat ve Terörle Mücadele Daire Başkanlıkları, patlamayı gerçekleştiren teröristleri taşra birimlerini de koordine ederek neden tespit edememiştir?

*Ankara Emniyeti Güvenlik Şube Müdürünün kendilerine istihbarat gelmediği iddiası doğru mudur? 

*Gaziantep Valiliği, Gaziantep MİT Bölge Başkanlığı, Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı ve Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğünün elinde 10 Ekim Katliamı’nın sorumlularıyla ilgili herhangi bir istihbarat bulunmakta mıydı? Bu istihbarat diğer kurumlarla paylaşılmış mıdır?

*Valilikler, MİT Bölge Başkanlıkları, İl Jandarma Komutanlıkları, İl Müdürlükleri arasında istihbarat paylaşımı yapılmakta mıdır? Devlet kurumları istihbarat çalışmalarını diğer kurumlardan saklamakta mıdır? (Ankara/EVRENSEL)

Güvenlik Şube amirinden 10 Ekim itirafı: MİT, TSK ve EGM önlem almadı

 

 

 

ÖNCEKİ HABER

Ordu'da taş ocağı ve madene ‘dur’ kararı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa