26 Nisan 2012 06:12

'Kentsel Dönüşüm'e karşı binlerce dilekçe

Van Depremi’nin ardından afet alanlarının dönüştürülmesi gerekçesiyle Meclis’te görüşülen Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı, evlerinden edilen veya evleri yıkılmak istenen vatandaşları Meclis önüne taşıdı. Yasanın “parası olanın ev sahibi olması” anlamına geldiğini ifade eden vatandaşlar

'Kentsel Dönüşüm'e karşı binlerce dilekçe

Paylaş

Dikmen Vadisi halkı, Mamak ve Tepecik’ten vatandaşlar, ellerindeki dilekçeleri birbirine tutturarak Meclis önündeki yolda uzun bir kuyruk oluşturdu.

Bu yasanın sadece “para” anlamına geldiğini belirten Dikmen Vadisi’nden gelen vatandaşlar, “Yasayla paran varsa evin olur, paran yoksa sokağa atılırsın” diye konuştular. Kendilerinin evlerinden edildiğini, fakat sunulan evlere istenen parayı veremeyeceklerini anlatan vatandaşlar, öfkelerini dilekçelerini havaya kaldırarak gösterdi.

BU KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI DEĞİLDİR

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, yasayı hükümetin “kentsel dönüşüm yasası” olarak adlandırdığını fakat aslen yasanın  ranta hizmet ettiğini ifade etti.

Dilekçede yasanın hukuka aykırılıklar barındırdığına dikkat çekildi. Meclise sunulan dilekçede şu ifadeler yer aldı: “Tasarının bu haliyle yasalaşması, benim gibi emeğiyle geçinenlerin borçlandırılarak daha da yoksullaşması ve anayasal güvenceden yoksun hale getirilmesi anlamına gelecektir”.

Binlerce kişilik kuyruklarda iğnelerle birbirine tutturulan dilekçeler, katlanarak bir araya getirildi ve temsilciler tarafından Meclis dilekçe komisyonuna teslim edildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ağar nihayet cezaevine yerleşti!

SONRAKİ HABER

Küçükçekmece'de çocuk istismarı: 5 yaşındaki çocuk yoğun bakımda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa