Tutuklu akademisyenler için 'Özgürlük Nöbeti’ne Emek Partisinden destek

Tutuklu akademisyenler için 'Özgürlük Nöbeti’ne Emek Partisinden destek

"Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı barış bildirisine imza attıkları için tutuklanan akademisyenler Muzaffer Kaya, Kıvanç Ersoy, Esra Mungan ve Meral Camcı ile dayanışma amacıyla Bakırköy Kadın Cezaevi önünde başlatılan Özgürlük Nöbeti eylemi sürüyor. 

Nöbet eylemine bugün Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan,  EMEP Genel Başkan Yardımcısı Nuray Sancar, GYK Üyesi Sabri Topçu, EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, Yazar Adnan Özyalçıner ve parti üyeleri destek verdi. 

Özgürlük Nöbeti eyleminde "Barış, bilim ve düşünce özgürlüğü için akademisyenler serbest bırakılsın" pankartı açan Emek Partisi üyelerinin ellerinde "Barış için Akademisyenler susturulamaz", "Üniversite bilimi, barışı, özgürlüğü savunuyor", "Bilime, insanlığa, akademisyenlere dokunma" dövizleri taşındı. 

Burada açıklama yapan Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan barışı savundukları, barış bildirgesine imza attıkları için akademisyenlerin tutuklu olduğunu belirterek, "Resmen Akademisyenler üzerinden cadı avı başlatıldı. Akademisyenlerin imzaladığı barış bildirgesinin koşulları, ağırlığı giderek artıyor. Bu bizim barış, özgürlük mücadelesini güçlendirmemizin de gerekli olduğunu gösteriyor. Hükümet kendi iktidarını  sürdürmek, kendini güvenceye almak  için savaş politikalarından medet umuyor. Bilimin aydınlığını kendi karanlıklarıyla karartabileceklerini  düşünüyorlar" dedi.

Sadece üniversitelerin abluka altında olmadığını dile getiren Gürkan, "Onlarca avukat hükümetin müdahalesiyle gözaltına alındı. Bugün tutuklulukları sürmekte. Hükümet  her alanda baskıyı sürdürüyor" şeklinde konuştu. 

Daha sonra konuşan Yazar Adnan Özyalçıner, Sennur Sezer'in 'Bir yudum su' şiirini hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün Mardin'de, Şırnak'ta, Silopi'de, Hakkari'de ölüm ve savaş sürüyor, güller yanıyor, insanlar ölüyor, öldürülüyor. Bu savaşı durdurmanın, bu savaşa son vermenin en güzel yanı barıştır. Buradaki akademisyenler barışı savundu. Ölüme karşı yaşamı, insanlığı savundular. Ama iktidardakiler onların bu savaşını, barış taleplerini kendilerine karşı  savaş olarak gördü"dedi.

Avukat Yıldız İmrek de akademisyenlerin 22 nisanda Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek olan davalarına destek çağrısında bulundu. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Nisan 2016 16:51
www.evrensel.net