14 Nisan 2016 14:25

Avrupa Parlamentosu, 'en sert' Türkiye raporunu kabul etti

Avrupa Parlamentosu, 'en sert' Türkiye raporunu kabul etti

Paylaş

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye ilerleme raporu kabul edildi. Raporda basın özgürlüğü ve Kürt sorunu konusunda son yılların en ağır eleştirileri yer aldı. AB Bakanı Volkan Bozkır, Türkiye’nin Avrupa Birliği 2015 İlerleme Raporu’na ilişkin, “Maalesef şu ana kadar derdimizi anlatamadık. Bu şekilde yürürlüğe girerse bu raporu iade edeceğiz” demişti. Türkiye 2014 yılı ilerleme raporunu da kabul etmediklerini duyurmuştu.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri’nin kaleme aldığı, son yılların en sert ilerleme raporu parlamentoda kabul edildi.

Raporda, Kopenhag kriterlerinden uzaklaşıldığı vurgulanırken, Türkiye’de demokrasi ve hukuk devleti alanlarındaki gerilemelere, yargının bağımlı oluşuna, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına dikkat çekiliyor.

Raporda, “Türkiye'de gazetecilere yönelik her türlü saldırı ve tehdit soruşturulmalı, medya organlarına saldırılar aktif şekilde önlenmeli. Kürt sorununa şiddete dayalı çözüm yok. PKK silah bırakmalı, Terörle mücadele operasyonları orantılı olmalı ve toplu cezalandırma halini almamalı. Yolsuzlukla mücadele Türkiye’nin önceliklerinden biri olmalı. Avrupa değerlerine uygun olarak inanç temelliler kadar seküler olanlar için de farklı yaşam tarzlarına tam saygı gösterilmeli. Kadına yönelik şiddet önlenmeli.” İfadelerine yer verildi.

AP ayrıca “AB Komisyonu’nun, 2015 İlerleme Raporu’nun Türkiye'deki seçimlerin sonrasına ertelenmesinin, Türkiye hükümetinin mülteciler konusundaki işbirliği karşılığında AB’nin temel haklar konusunda sessiz kaldığı izlenimi verdiği için yanlış bir karar olduğuna inanıyoruz” özeleştirisinde bulundu. (HABER MERKEZİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Milletvekillerinin savunma hakkı gasbediliyor

SONRAKİ HABER

AYM: Toplantı ve gösteri hakkı ihlal edilmiştir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa