14 Nisan 2016 18:01

‘Küçük Kara’ ahtapot akvaryumdan kaçtı

Yeni Zelanda Ulusal Akvaryumu’ndaki Inky isimli ahtapot ortadan kayboldu. Inky'nin kaçışı Samed Behrengi'nin, 'Küçük Kara Balık' öyküsünü hatırlattı.

‘Küçük Kara’ ahtapot akvaryumdan kaçtı

Paylaş

Yeni Zelanda Ulusal Akvaryumu’ndaki Inky isimli ahtapot ortadan kayboldu. Görevliler birkaç ihtimal üzerinde duruyor: En kuvvetli ‘kaçış teorisi’, Inky’nin gece, akvaryumunun kapağındaki hafif aralığı fark ettiği ve tırmanarak akvaryumundan çıktığı. Akvaryumundan çıktıktan sonra ise yaklaşık 4 metre mesafedeki gider deliğine kadar yürüdüğü ve sonrasında kendisini su borusuna bırakarak okyanusa ulaştığı tahmin ediliyor.

Diğer bir ihtimal ise, Inky’nin akvaryumunun tepesindeki ucu açık su borusuna tırmanarak buradan denize ulaşmış olması.

‘MERAKLI BİR AHTAPOTTU’

BBC’ye konuşan akvaryum yetkilileri Inky’nin kaçmış olmasından üzüntü duyduklarını ama onun her zaman meraklı ve dışarıda ne olduğunu öğrenmek isteyen bir ahtapot olduğunu söylediler. Inky son hareketiyle de bunu kanıtlamış gibi görünüyor. Yetkililer Inky’nin çalınmış olma ihtimali üzerinde ise durmuyor.

Ahtapotların vücudunda kemik bulunmadığı için, bir bozuk para büyüklüğündeki deliklerden bile geçebilmeleri mümkün. Akvaryum yetkilileri, Inky’yi aramak için çalışma başlatmadı.

KÜÇÜK KARA BALIĞI HATIRLATTI

Ahtapotun kaçışı İranlı Yazar Samed Behrengi'nin bir ırmakta yaşayan küçük kara balığın, çevresindeki bütün tutucu düşünce yapısına karşı, denize, özgürlüğe ulaşma çabasını anlattığı Küçük Kara Balık adlı öyküsünü hatırlattı. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

NBA efsanesi Kobe Bryant basketbola veda etti

SONRAKİ HABER

AYM'den 5 siyasi parti hakkında suç suyurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa