14 Nisan 2016 13:49

Times: Esad ve İran, Halep’e yığınak yapıyor

Times: Esad ve İran, Halep’e yığınak yapıyor

Paylaş

Times gazetesi, İran ve Suriye güçlerinin, cihatçıları Suriye’nin en büyük kenti Halep’ten tamamen çıkarmak için büyük bir saldırı hazırlığında olduğunu yazdı. Haberde, Suriye lideri Beşar Esad’ın memleketi olan Lazkiye’den Halep’in güneyine yüzlerce askerin gönderildiği, rejimin bölgeye misket bombası saldırıları düzenlediği aktarıldı. Buna ek olarak, yerel medyanın bildirdiğine göre, İran’ın 1000 kadar asker gönderdiği belirtiliyor.  Halep kentinin güneyi ve batısı büyük oranda el Kaide bağlantılı El Nusra grubunun elinde bulunuyor.

Makale şöyle devam ediyor:

"Halep, muhaliflerin merkezinde etkin olduğu son büyük kent ve kuzeydeki son kaleleri. Halep’in batısındaki İdlib İslamcı koalisyonun elinde. Kuzey doğusundaki Rakka ve Deyr ez Zor da IŞİD’in kontrolünde. Rejimin Halep’te olası bir zaferi, muhalefete çok büyük bir darbe indirir".

Times’ın makalesinde taarruza geçilmesi durumunda, bunun ülkede 8 haftadır süren kısmi ateşkesin sonu anlamına geleceğine de dikkat çekildi. Haberde, Esad’ın bir diğer önemli müttefiki Rusya’nın ise Halep’in geri alınması konusunda suskun kaldığı belirtildi. 

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Dairesi Başkanı Sergey Rudskoy’un, Rusya’nın ateşkese uyan taraflara düzenlenecek saldırılara katılmayacağını söylediği de aktarılıdı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

IŞİD Türkiye sınırına ilerliyor, sınıra göç başladı

SONRAKİ HABER

Ehliyetini değiştirmeye gitti, kayıtlarda 'ölü' olduğunu öğrendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa