14 Nisan 2016 04:42

HDP Meclis dışına itilmek isteniyor: Yeni operasyonlara zemin hazırlanıyor

Paylaş

Zülal KOÇER
İstanbul

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun peş peşe hem Meclise hem yargıya verdiği ‘Dokunulmazlıkları kaldırın’ tartışmasının ardından Anayasa’ya ek madde eklenmesi için toplanan 316 imza Meclis Başkanlığına iletildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu yeniden ‘hodri meydan’ derken  CHP’ye de destek çağrısı yaptı. CHP ise ek maddede değişiklik yapılması gerektiğini belirterek 17-25 Aralık yolsuzluğuna karışan veya çeşitli usulsüzlüklerle adları anılan vekillerin de dosyalarının açılması gerektiğini savunuyor. Anayasa Hukukçusu Prof Dr İbrahim Kaboğlu ise uyarıyor: AKP referandum ile yeni operasyonlara zemin hazırlıyor olabilir. Türkiye’de ortam referanduma uygun değil.

AKP 5. Yerel Yönetimler Sempozyumunda konuşan Davutoğlu açıklamasında “Teröre destek veren vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması için 316 imza ile TBMM’ye yasa teklifi verdik. İşte AK Parti farkı bu. Bizim bundan tedirgin olacağımızı düşünenlere ‘Hodri meydan’ dedik. Çekinmeden imzalarını attılar. AK Parti bir karar aldı mı, hiçbir fire vermez. Biz teröre destek veren vekilleri yargı önüne çıkarmak için harekete geçtik. CHP, bu girişimimize destek vermedi. Onlar kendilerinden korkarlar. Dokunulmazlık kalktığında mahkemede hesap veremeyeceğimizi düşünürler. Biz dünyevi mahkemede de, uhrevi mahkemede de hesap vermeye hazırız. Bizi kimse dokunulmazlıklarla korkutamaz. CHP kendi vekillerinin de yargı önüne çıkmasından endişe ediyor. Şimdi göreceğiz, maske düşecek kel görünecek. Kimin korktuğu ortaya çıkacak. Kimin alnı açık olduğu kimin alnının kara, yüreğinin kapkara olduğu ortaya çıkacak.”

REFERANDUM İÇİN 330 VEKİLE İHTİYAÇ VAR

AKP grubu, ‘dokunulmazlık’la ilgili anayasa değişikliği teklifini geçtiğimiz hafta imzaya açmıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun son  grup toplantısında “Bugün yarın Meclise sunacağız” dedikten sonra ‘dokunulmazlık’la ilgili anayasa değişikliği teklifi Meclise sunulmuştu. Anayasa’ya geçici madde eklenmesini öngören teklif kapsamında Adalet Bakanlığı, Başbakanlık, Meclis Başkanlığı ve Karma Komisyon’da hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılacak. 

Teklifin kabulü için Meclisin üye tam sayısının beşte üç (330) çoğunluğunun gizli oyuyla mümkün oluyor. Cumhurbaşkanı, Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları, bir daha görüşülmek üzere TBMM’ye geri gönderebiliyor. Meclis, geri gönderilen kanunu üye tam sayısının üçte iki (367) çoğunluğuyla aynen kabul ederse, cumhurbaşkanı bu kanunu halkoyuna sunabiliyor. Meclisçe üye tam sayısının beşte üç (330) ile üçte ikisinden (367) az oyla kabul edilen Anayasa değişikliği hakkındaki kanun, cumhurbaşkanınca Meclise iade edilmediği takdirde halkoyuna sunulmak üzere, Resmi Gazete’de yayımlanıyor.

REFERANDUM BİR TUZAKTIR!

Halkın çatışmalı ve gergin bir ortamda refedranduma gitmesinin Türkiye açısından sorun doğurup doğurmayacağını sorduğumuz Anayasa Hukukçusu Prof Dr.  İbrahim Kaboğlu, tek kelimeyle tabii ki uygun bir ortam değil bir tuzaktır bu. Dikkat etmek lazım. Türkiye’de dokunulmazlıklar çok kötüye kullanılan bir statüdür. Ama böyle bir ortamda, bu güç dengeleri çerçevesinde bunu gündeme getirmek ve uygulamaya koymak olası yeni siyasal operasyonlara zemin hazırlamak anlamına gelir. O nedenle kaçınmakta yarar var.

CHP: BAKANLARIN DOSYALARI DA AÇILSIN

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan: Biz tavrımızı başından beri söyledik. Bir kere dokunulmazlıklarla ilgili Mecliste herhangi bir grup kararı alınmaz. Anayasa değişikliği gizli oylama olacak, her milletvekili kendi kanaatine göre oy verecek. Biz AKP’ye ‘geçici maddeyle aslolan kalıcı düzenleme yapmaktır’ dedik. Geçici maddeyle getirecekseniz bakanları da işin içine koyacaksınız, bakanlar, başbakanlar, soruşturması başlamayan bütün dosyaları kapsayacak şekilde getirin dedik. Bu bizim söylediğimizi karşılayacak bir teklif değil. Ama milletvekilleri serbesttir. Zaten grup kararı alınmadı. Bakanların dokunulmazlığı devam ediyor, başbakanların dokunulmazlıkları devam ediyor, onlar niye devam ediyor? Onları da içine almaları lazım, sonra daha henüz savcıların soruşturma başlatmadıkları, düzenlemedikleri var, onlar da girsin içine. Bu öneri yetersiz bir öneridir bizim için. 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DOSYA: Sur’daki mahalle muhtarları ilçedeki durumu anlattı: Sokakları, evleri haritadan silmişler!

SONRAKİ HABER

Annelere ücretsiz ulaşım Sayıştay onayını bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...