ÇATES taşeron işçileri direnişi bitirdi: 'Hukuki mücadele sürecek'

ÇATES taşeron işçileri direnişi bitirdi: 'Hukuki mücadele sürecek'

Zonguldak'ın Kilimli ilçesi Çatalağzı beldesinde faaliyet gösteren Çatalağzı Termik Santrali'nde (ÇATES) kadro talebiyle 20 Şubat’ta eylem başlatan ve 6 gün sonra iş akitleri feshedilen 138 taşeron işçisi, 53 gün sonra eylemi bitirdi. İşçiler, hukukü mücadelenin süreceğini vurguladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca özelleştirilerek Aralık 2014'te Bereket Grubu'na ait Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye devredilen ÇATES'te çalışan 138 taşeron işçi, ücretlerinde iyileştirme yapılması ve daimi kadroya geçmek için geçen 20 Şubat’ta eylem başlattı. Santral önünde kurdukları çadırda gece- gündüz ateş yakarak nöbet tutan işçiler, eylemlerinin 6’ncı gününde işten atıldı. İşveren, peş peşe 3 günden fazla işe gitmedikleri gerekçesiyle taşeron firmanın sözleşmesini feshetti. İşsiz kalan işçiler, tekrar işlerine dönmek için avukatları aracılığıyla İş Mahkemesi'ne başvururken, eylemlerini de sürdürdü. Ancak işçiler, maddi imkansızlıklar ve patronun olumsuz yaklaşımı nedeniyle eylemlerini bitirme kararı aldı. Santral önünde her gün nöbet tutan işçiler, 53’üncü günde dün akşam tesislerin önündeki çadırı kaldırarak eylemlerini bitirdi.

İşçi temsilcilerinden 35 yaşındaki Okan İnce, kadro almak için başlatılan eylemi yaşanan maddi imkansızlıklar, hastalıklar ve işverenin olumsuz yaklaşımları nedeniyle bitirmek zorunda kaldıklarını söyledi. Hukuki sürecin devam ettiğini belirten İnce, "Biz bu süreci takip etmeye devam edeceğiz. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız" dedi. (Zonguldak/DHA)

www.evrensel.net