'Hem AOÇ hem de AKM'nin katli vacip hale gelecek'

'Hem AOÇ hem de AKM'nin katli vacip hale gelecek'

Ankara'da bir yanında Atatürk Orman Çiftliği(AOÇ) bir yanında Atatürk Kültür Merkezi'nin(AKM) olduğu alan yapılaşmaya açılıyor. Eski EGO hangarlarının bulunduğu bu alan, İmrahor'dan başlayıp AOÇ'ye kadar yeşil aksın nefes borusunda. Yapılması planlanan projede 70-80 katlı ofis kule ile 38 katlı otel ayrıca konut, okul, kamu binaları, otopark gibi alanların yer alacağını Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan bildirdi ve proje ile yetkili kurumlara dava açacaklarını söyledi.

2 BİN İŞÇİ 3 VARDİYA İLE GÜVENCESİZ 4 YIL ÇALIŞACAK

Yapılması planlanan projeyle AOÇ ve AKM gibi yeşil alanların 'katli vaciptir' söylemiyle eş anlamlı olacağını aktaran Candan, ''Eski EGO hangarlarının yıkılarak yapılması planlanan proje, hazır beton tesisi ile 125 bin metrekare alana ve toplam arazinin 12 katı büyüklüğünde inşaat yapılaşmasına sahip olacak'' dedi. Projeyi Pasifik İnşaat ve Çiftay İnşaat'ın üstleneceğini belirten Candan; yapım sürecinde 2 bin işçi çalıştırarak 26 iş gününde 3 vardiya çalışarak 4 yılda bitirmek istediklerini söyledi. İşçilerin taşeron sistemde güvencesiz çalışacaklarını da ekleyen Candan, iş cinayetleri ve emek sömürüsünün de "Ben buradayım" dediği bir proje olarak niteledi. Neoliberalizmin para hırsıyla Ankara halkın yaşam alanlarının hiçe sayıldığını ifade eden Candan, ''Cumhurbaşkanının bize neden dava açıyorsunuz diye kalkınma projesi olarak sunduğu bu proje, sermayenin ve rantın geleceği içindir. Ankaralıların yararına olmayacağı gibi yeşil alanların yok edilmesi projesidir'' diye konuştu.

GÖKÇEK HABERİ OLMADIĞI PROJEYE RUHSAT VERMESİN

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in de projeye dair açıklamalarını ''Benim haberim olmadan tapuyu üstlerine geçirmişler'" şeklinde değerlendiren Candan, Gökçek'i istifaya çağırarak ''Eğer Gökçek, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Ankara'nın kalbine yapılacak projeye ruhsat vermezse kendisine teşekkür edeceğiz'' diye belirtti.

Candan, ''Bizim işimiz kamu yararına dayanarak bilimsel yollarla kentleşmeyi sağlamak'' dedi. Alanın AOÇ'den işletmesinin 10 yıl süre ile kiralandığını ve bu sürenin 19 yıl daha uzatılarak etrafıyla birlikte imara açılmasının hedeflendiğini belirten Candan,  AOÇ ile kiralamada yapılan anlaşmaya aykırı davranarak işletmeye açtıklarına dikkat çekti. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı'nı  da görevini yapmaya ve hukuka aykırı davranmamaya çağıran Candan, halkın yaşamının ve kamu yararının sermayeye kurban edilmemesi gerektiğini vurguladı. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net