13 Nisan 2016 05:31

GAMAK işçisi İsa Kılıç neden Gülhane Parkı’ndaydı!

Paylaş

Haşim DEMİR 
Emek Partisi İstanbul İl Yöneticisi

GAMAK motor fabrikasında 12 yıldır çalışan İşçi İsa Kılıç, Gülhane Parkı duvarının çökmesi sonucu kayan toprak altında kalarak feci şekilde can verdi. 

İsa Kılıç’ın toprak kaymasında hayatını kaybetmesinin ayrı bir öyküsü var. İsa Kılıç, ailesiyle birlikte göç ederek Samsun’dan İstanbul’a geldi. Henüz hayatının baharındayken ailesinin geçimini sağlamak ve kendi hayatını idame etmek için işçi olarak çalışmaya başladı. Mahallesinde, sokağında, çay içtiği kahvede, çalıştığı işyerlerinde çok sevilen biriydi. Yıllar sonra tanıdıklarının önerisiyle 2004 yılında GAMAK motor fabrikasında işe girdi. Önce makine başında uzun süre çalışmak zorunda kaldı. Fabrikada örgütlü Çelik-İş Sendikasına üye oldu. Üyesi olduğu sendikanın değişmesi ve işçilerin hak ve çıkarlarını ön planda tutması için çabaladı durdu. Bu tavrı bazen Karadenizli emekçilerin hırçınlığı olarak algılandı. Onu hep yatıştırmaya çalışanlara isyan etti. Gerçek anlamda sınıf bilincine sahip değildi ama hep arkadaşlarına ‘ İşçinin işçiden başka dostu yoktur’ sözlerini hatırlatırdı. 

GAMAK işçilerinin önemli bir kısmına kızgınlığı vardı. Emniyet subabı rolünü oynayan sendikacıların dümen suyunda giden işçi tiplemelerine büyük öfke duyuyordu. İşten atılmayı göze almayan, itiraz etmeyen, takım tutar gibi körü körüne parti tutmalara ve o partilerin peşinde gitmelere hep itirazı vardı. TİS süreçlerinde her şeyi sendikacıların insafına bırakmaya karşı mücadele yürüttü. Bu mücadelenin sonucu ilk defa 2016 ekiminde yapılan 55 günlük grev onu çok mutlu etmişti. Grevi önemsemekle birlikte Alicengiz oyunları oynanacağından adı gibi emindi. Nitekim grevin sona ermesinden sonra da bu oyunların tümü açığa çıktı. 55 gün süren grevin son bitim anında fabrikanın torna bölümünde çalışan 150 işçi arkadaşı ile birlikte imzalanan TİS’e yüksek sesle itiraz etti. Grevin en önemli talebi olan ücret eşitsizliği  sona ermemişti. Bilakis belirsizliklerle dolu olan TİS’te bu eşitsizliğin sona ermesinin tarihi olarak 2016 temmuzu gösteriliyordu. İsa Kılıç da, yüzlerce GAMAK işçisi de bu belirsizliğin bir oyun olduğunu söyledi durdu. Onun içindir ki kendisi de diğer işçi arkadaşları da sendika ve GAMAK patronunca hedef tahtasına konuldular. 

İşçi İsa, fabrika içinde patron ve sendika tarafından işçilerin nasıl bölündüğünü de görenlerin başında geliyordu. Dinsel ideolojinin etkileri altında cemaatlere göre, yörelere göre işçilerin bölünmesi, birbirilerine karşı kullanılmasına tepki duyuyordu. Bir çok konuşmasında “Bu hal bizi başkasının kulu kölesi yapar” diyerek bir acı çıplak gerçeğe vurgu yapıyordu.

GAMAK patronu bu suni bölünmeler üzerinde sömürü çarkına devam ediyor. İşçi İsa ise bunun baş sorumlusu olarak gördüğü Çelik-İş’e itirazını açık aleni yapıyor, baş eğmiyor, eyvallah demiyordu. Öyle ki çalıştığı makine başında ağır çalışma koşularından kaynaklı baygınlık geçirerek hastaneye kaldırıldı. Psikolojisi bozuldu. Aldığı raporla buradan torna bölümüne geçti. Torna bölümüne, geçinceye kadar Çelik-İş kılını kıpırdatmadı. Depresif durumu dikkate alınmadı. Nitekim raporlu olduğu bir dönemde, psikiyatrın tavsiyelerine uygun olarak dolaşmak, park ve bahçe gibi yerlerde, ormanlık alanlarda gezilere çıkmak için son olarak Gülhane Parkı’na gitti. Orada Büyükşehir Belediyesinin park ve bahçeler müdürlüğünün, tarihi sit  alanlarından sorumlu müdürlüklerin ihmali ve kusurundan dolayı  göz göre göre kayan toprak ve çöken duvardan dolayı hayatını kaybetti. İşçi İsa Çelik, Ortadoğu’nun en büyük motor fabrikası olan GAMAK’taki sınıf mücadelesi, ileri işçi hareketi ve sendikal hareket için bir kayıptır. Ölümüne yakın bir zamanda sınıf bilincini edinmişken, tarafını işçilerin dünyasından yana belirlemişken, burjuva partilerin etkisinden sıyrılıp "İşçilerin de gerçek partisi var. Bir gün o parti ile yürürüm" diyerek rotasını, hedefini belirlemişken böyle acımasız ve bir o kadar talihsiz ölümle hayatının sonlanması bizim için de bir kayıptır. Onun o tertemiz yüreğinin derinliklerinde saklı tüm ideallerini mutlaka yerine getireceğiz. Dostumuz, işçi kardeşimiz İsa Kılıç’ı asla unutmayacağız.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

1 Mayıs özüne uygun kutlanmalı

SONRAKİ HABER

Norveç'te FrP, sağ koalisyon hükümet ortaklığından çekildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...