13 Nisan 2016 04:53

Çapa’nın taşınmasına öğrenciler tepkili

Paylaş

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nin alt yapı yetersizliği ve depreme dayanıksız olması gibi gerekçelerle taşınması gündemde. Ancak öğretim üyelerinden esnafa, öğrencilerden işçilere kadar kimse taşınmaya razı değil.

Gazetemize konuşan Çapa Tıp Fakültesi öğrencileri taşınma planının kendileriyle üniversite yönetimi tarafından paylaşılmamasına tepki gösterirken fakültenin taşınmamasını, yerinde dönüşüm yapılmasını istiyor.

Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi ve Kadın Çalışmaları Kulübü üyesi Şirin Atay, Çapa’nın taşınacağını ilk kez 2. sınıftayken öğrendiğini, ama hala okul idaresinden herhangi bir açıklama yapılmadığını söyledi. kendi fikirlerinin de alınmasını ve ortadaki belirsizliğin resmi bir açıklamayla sonlandırılmasını isteyen Atay, “Ben 6 yıl burada okuyacağımı düşünerek Çapa’ya geldim. Bana böyle bir şeyin sonradan haber verilmesini haklarımın ihlali olarak görüyorum” dedi.

'HEM HAKSIZLIK HEM PLANSIZLIK'

Fakültenin Türkiye’nin ilk tıp fakültesi olduğunu hatırlatan Atay, “Türkiye’nin ilk tıp fakültesinin uzaktaki bir semte taşınmasının hem haksızlık hem de plansızlık olduğunu düşünüyorum. Çapa yıllar önce yerinde yapılanmalıydı. Şimdi birdenbire haydi sizi taşıyoruz yenilenmeniz lazım denmesi bu kadar eski bir kuruma saygısızlık bence” diye konuştu.

Atay, Çapa’nın taşınmasıyla esnafın zor günler yaşayacağını, semtin dokusunun değişeceğini, üniversite çalışanlarının bir kısmının işten ayrılmak zorunda kalacağını, bu nedenle endişe yaşadıklarını da belirtti. Tam gün yasası nedeniyle hocalarının bir kısmının okuldan ayrıldığını hatırlatan Atay, taşınma kararı nedeniyle de yine hocalarının bir kısmını kaybedebileceklerini düşünüyor. Atay kaygılarını “Ben henüz 3. sınıf öğrencisiyim ve okuyacak 3 yılım daha var. Eğitimimin tehlikeye girmesini istemiyorum” sözleriyle açıkladı.

Atay, yeni taşınacakları söylenen yerdeki olanaklar hakkında hiçbir bilgileri olmadığını da söyleyerek “Ulaşımın nasıl olacağını bilmiyoruz. Çevresinde arkadaşlarımızla vakit geçirebileceğimiz yerler var mı bilmiyoruz. Ne zaman açılır bilmiyoruz. Burada her kulübün kendi odası var, stüdyo var, sahne var. Yeni yapılacak yerde bizim için aynı imkanlar olacak mı bundan da endişeliyiz” dedi.

'HAYATIMIZI BURADA KURDUK, TAŞINMAK İSTEMİYORUZ'

Tıp Fakültesi öğrencisi Murat Tezdiğ de üniversite bileşenlerine hiçbir açıklama yapılmadığını söyleyerek öğrencilerin, akademisyenlerin bu kararı çeşitli biçimlerde çabaları sonucu öğrendiğini belirtti. Üniversite yönetiminin açıklama yapmamasını “Tepkilere engel olmak için” diye değerlendiren Tezdiğ, daha önce bu taşınma kararına karşı imza kampanyası, forum düzenlediklerini anlattı. Taşınmanın yenden gündeme gelmesi üzerine fakültede öğrenciler ve akademisyenlerden oluşan “Çapa İçin Çabala” oluşumu ortaya çıktı. Bu oluşumla birlikte çalışmlarına devam ettiklerini belirten Tezdiğ, taşınma kararıyla ilgili kaygılarını ise şöyle anlattı: “Tüm öğrencilerde şöyle bir kaygı var; kimse  taşınmayı istemiyor kimse. Çünkü hayatlarını bu yerleşkede kurdu herkes. Yönetim tarafından sanki biz bu konunun muhatabı değilmişiz gibi davranılması endişe uyandırıyor bizde. Nasıl bir gelecekle karşılaşacağımızı bilemiyoruz.” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

#DİHAÇalişanlariSesimizdir hastagi TT oldu

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa