12 Nisan 2016 21:07

TMMOB ve TTB Soma raporu: 900 madenci daha ölüm riski altında

Paylaş

Soma-Eynez yeraltı maden ocağında 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 maden emekçisinin hayatını kaybettiği kaza sonrası TMMOB ve TTB tarafından yapılan incelemeler kapsamında hazırlanan rapor açıklandı. Rapora göre faciada ölen 301 işçinin yanı sıra 900 işçi daha madendeki koşulların yarattığı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedebilir. Eski imalattan kaynaklı kömürün çevresindeki maddeleri tutuşturması patlamaya neden olurken, gerekli önlemlerin alınmadığının somut delilerinden birisi madende normal sıcaklık değeri olan 25 derecenin değil, 45 derecenin gözlenmesi.

TMMOB ve TTB Soma’da yaşan maden faciasına dair raporunu TMMOB Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla duyurdu. TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, raporu hazırladıkları sırada devlet yetkilileri ve maden işletmecileri tarafında bir zorlamayla karşılaştıklarını ve facianın olduğu yerdeki delillere tam ulaşamadıklarını ifade etti. Delillere tam ulaşamasalar bile elde ettikleri bulguların maden faciasının göz göre göre geldiğinin kanıtı olduğunu söyleyen Soğancı, raporu Soma davasının görüldüğü mahkemeye ileteceklerini belirtti. 

AŞIRI ÜRETİM FACİAYI TETİKLEDİ

Hazırlanan rapora göre  eski imalattan bırakılan kömürlerin oksijenle temas etmesi sonucu  içten içe yanması ve çevresindeki maddeleri tutuşturmasıyla başladı. Ortamdaki metan gazının yanmayı daha hızlandırdığı tespit edildi. 

Maden ocaklarında ortalama sıcaklık 25 derece olması gerekirken, Soma madeninde patlamadan 1 ay  öncesi sıcaklığın 45 dereceye kadar çıktığı görülmüş. Ocağın patlamasına neden olan asıl neden ise üretim yöntemine, havalandırmasına, acil eylem planlarına, denetim ve eğitime dikkat edilmemesi. Üretimin aşırı derece zorlanması ise maden faciasını tetikledi. Ocakta yapılabilecek üretim 1.5 ton olmasına rağmen Soma Kömür AŞ. ve TKİ arasındaki sözleşmede bunun ucu açık bırakıldı. Madende üretim son 4 yılda hızla attı. 2009 yılında 230 bin ton olan üretim, 2012 yılında 3.8 milyon tona çıktı ve bu da madendeki kömür yanmasını hızlandırdı.

900 İŞÇİ HASTALIKLA KARŞI KARŞIYA

Madende gerekli önlemlerin alınmadığının en somut delillerinden birisi ise önlem almak yerine işçilere dağıtılan ağrı kesiciler. Madenlerde salınan CO (karbonmonoksit) işçilerde baş ağrısı yapıyor. Maden patron ise onların baş ağrısının CO’den kaynaklandığını göz ardı ediyor. İşçilere günde 150 adet ağrı kesici dağıtıyor. Rapora göre maden faciasında ölen işçilerin yanında 900 işçi de pnömokonyoz (Akciğer mesleki toz hastalığı) ve solunum hastalıklarından ölebilir. Ayrıca Soma patronu hiçbir meslek hastalığını kayıt altına bile almamış işçilere ağrı kesici dağıtmaya devam etmiş. Madende ise 4 işçiden birinde solunum hastalığı, 3 işçiden birinde ise akciğerin mesleki toz hastalığı görülmüş. 

ÇOĞUNLUĞU 15 DAKİKA İÇİNDE ÖLDÜ

Soma maden ocağında CO değerlerinin pik yaptığı da raporda belirtiliyor. Madenlerdeki CO değerinin üst sınırı 500 ppm’ken, Soma  maden ocağındaki değerin sensörlerin bile ölçemeyeceği derecede üste çıktığı gözlendi. Kaza sonrası da artarak devam eden CO birçok işçinin ilerleyen dakikalarda karbonmonoksit zehirlemesinde öldüğü ihtimali yaratıyor. TTB’li doktorların yaptığı tespite göre birçok işçi 1- 15 dakika içerisinde artan CO (karbon monoksiti) soluyarak ani ve hızlıca öldü. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Brezilya Devlet Başkanı Dilma'ya soruşturma darbesi

SONRAKİ HABER

Cağaloğlu Müdürü Necati Yener, çıkartılan yakalama kararının ardından ifade verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...