12 Nisan 2016 21:02

Brezilya Devlet Başkanı Dilma'ya soruşturma darbesi

Paylaş

Brezilya Ulusal Kongrenin alt kanadında, Devlet Başkanı Dilma Rousseff hakkındaki bütçe yolsuzluğu iddialarını araştıran komite, Rousseff’in görevden azledilmesi için soruşturma başlatılması kararı aldı. Rousseff, yeniden seçilebilmek için hükümetin bütçe hesaplarını maniple ederek büyüyen bütçe açığını gizlemekle suçlanıyor. 

BBC’nin haberine göre Ulusal Kongrenin alt kanadında oluşturulan komite, 27’ye karşı 38 evet oyuyla soruşturmaya onay verdi.Komitenin bu kararı sembolik olsa da önemli kabul ediliyor. Bir sonraki aşama 17 ya da 18 Nisan’da Kongrenin alt kanadında yapılacak olan genel oylama. Soruşturma talebinin Senatoya gönderilebilmesi için Kongrenin alt kanadının 513 üyesinden üçte ikisinin onay vermesi gerekiyor. Son ankete göre soruşturma başlatılmasını savunan üye sayısı 292.

Koalisyon hükümetinin en büyük ortağı Brezilya Demokratik Hareket Partisi (PMDB), Rousseff hakkındaki iddialar nedeniyle geçen hafta koalisyondan çekilme kararı almıştı.

PMDB’nin çekilmesi, Rousseff’in 69 üyenin oyunu kaybetmesi anlamına gelebilir.

Komitedeki oylama sonucunun ülkede yüksek olan siyasi tansiyonu daha da artıracağı tahmin ediliyor.

Soruşturma talebinin Senatoya taşınması durumunda, Rousseff’in yargılanması için salt çoğunluk yeterli olacak. Senato yargılamaya karar verirse, Rousseff yargılama sürerken 180 günlüğüne görevinden alınabilir.

1 Ocak 2011’de ülkenin ilk kadın devlet başkanı olarak göreve başlayan Rousseff, 2014’teki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oyların yaklaşık yüzde 52’sini alarak 2. kez cumhurbaşkanı seçilmişti.

Rousseff, 2003 ile 2010 yılları arasında devlete ait petrol şirketi Petrobras’ın başkanlığını yapmıştı. Rousseff’in başkanlığı döneminde şirkete yöneltilen yolsuzluk iddiaları da Rousseff’i zor durumda bırakmıştı.

Ancak bu iddiaların şu andaki soruşturma süreciyle ilgisi bulunmuyor.

Rousseff hiçbir suç işlemediğini ve yaşananların demokratik yönetime karşı bir darbe girişimi olduğunu savunuyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn: Vergi yoksula başka zengine başka

SONRAKİ HABER

TMMOB ve TTB Soma raporu: 900 madenci daha ölüm riski altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...