12 Nisan 2016 20:12

AKP 'dokunulmazlık' teklifini Meclis'e sundu

AKP'nin "dokunulmazlıkların kaldırılması" konusunda hazırladığı değişlik teklifi, 316 milletvekilinin imzasıyla Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Teklifin Meclis'e gelişini bir "meydan okuma" olarak değerlendiren HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ise AKP'nin sandıktan çıkan iradeyi yok sayan bir davranışı tercih ettiğini belirtti.

Paylaş

Milletvekillerinin "dokunulmazlıklarının kaldırılması" ile ilgili muhalefet partileri ile yapılan görüşmelerden sonuç alamayan AKP, "dokunulmazlıkların kaldırılması" ile ilgili kendi Anayasa değişiklik teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu. Geçtiğimiz günlerde kanun değişikliği teklifini imzaya açan AKP'nin iki maddeden oluşan teklifi, 316 AKP'li milletvekilinin imzasıyla Meclis'e sunuldu. 

Anayasa'ya geçici bir madde eklenmesi öngörülen teklif, "Meclis'te, Karma Komisyonda, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı'nda hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin başka bir işleme gerek kalmaksızın dokunulmazlığının kaldırılmasını" içeriyor. 

Sunulan bu teklifin haftaya Meclis Anayasa Komisyonu'nda ele alınası alınması bekleniyor.

HDP: AKP SANDIKTAN ÇIKAN İRADEYİ YOK SAYMAYI TERCİH ETMİŞTİR

AKP'nin dokunulmazlık konusundaki bu girişimine ilişkin değerlendirmede bulunan HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ise şunları söyledi: "Dokunulmazlık konusu gerçekten suç işlemeyle mücadele amacıyla gündeme alınmış olsaydı, bu konuda hukuka uygun davranma tutarlığı sergilendir. Açıkça suç işlenmektedir. Hem milletvekili iradesi üzerinden baskı oluşturan bir yöntemle hareket edilmekte, hem de Cumhurbaşkanı'nın parlamentonun gündemini belirlemesine fırsat verilmektedir. Kazanılmış haklar konusunda geriye yürümeme ilkesi ve savunma hakkı milletvekillerinden esirgenmektedir. Her konuda çözüm yeri olarak sandığı gösterenler, söz konusu HDP'li milletvekilleri olunca sandıktan çıkan iradeyi yok sayan bir davranışı tercih etmişlerdir."

‘BAŞKANLIK MODELİNDE GİDİŞTE BİR TESTTİR’ 

Bilgen, "AKP'nin meydan okuması" olarak değerlendirdiği bu girişimiyle Başkanlık modeline dair arayışın testini yaptığına da dikkat çekti. Bilgen, AKP'nin bu şekilde hem parti içi durumu görmek, hem de CHP ve MHP'den hamlelerine destek bulmak konusundaki imkânlarını ölçmek istediğini kaydetti. 

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK? 

Teklifin kabulü, Meclis'in üye tam sayısının beşte üç (330) çoğunluğunun gizli oyuyla mümkün oluyor. Cumhurbaşkanı, Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları, bir daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderebiliyor. Meclis, geri gönderilen kanunu üye tam sayısının üçte iki (367) çoğunluğuyla aynen kabul ederse, Cumhurbaşkanı bu kanunu halkoyuna sunabiliyor. Meclis'çe üye tam sayısının beşte üç (330) ile üçte ikisinden (367) az oyla kabul edilen Anayasa değişikliği hakkındaki kanun, Cumhurbaşkanı'nca Meclis'e iade edilmediği takdirde halkoyuna sunulmak üzere, Resmi Gazete'de yayımlanıyor. (ANKARA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hamzaoğlu’nun avukatlarına savunma engeli!

SONRAKİ HABER

Çocuk işçi sayısı 1 yılda 7 bin arttı, 7 yılda 426 çocuk işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...