12 Nisan 2016 20:02

Polisler HDP'li vekil Alican Önlü'ye silah çekti

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü'nün aracını durduran polisler, silah doğrulttukları milletvekiline hakaretlerde bulundu. Dün gece yaşanan olay sonrası İl Emniyet Müdürlüğü'nü arayan Önlü'ye "Çok özel bir kurumdan ihbar aldık" yanıtı verildi. Maruz kaldığı olay nedeniyle davacı olup, konuyu Meclis gündemine taşıyacağını söyleyen Önlü, başına bir şey gelmesi halinde ise Emniyet Müdürü ve Vali'yi sorumlu tuttu.

Polisler HDP'li vekil Alican Önlü'ye silah çekti

Paylaş

Olay, Dersim'in Atatürk Mahallesi Eğitimciler Caddesi Şehit Gaffar Okkan Polis Lojmanları'na 100 metre mesafede meydana geldi. Milletvekili Önlü, eşi ve danışmanı ile bir ev ziyaretinden döndüğü sırada Atatürk Stadyumu yakınlarında aracını durduran özel harekat ve TEM polislerinin tehditlerine maruz kalıp, üzerlerine silah doğrultuldu. 

Maruz kaldıkları olayı anlatan Milletvekili Önlü, eşi ve kendisini bulundukları evden almaya gelen şoförünün mahalle girişindeki polisler tarafından durdurularak GBT kontrolünden geçirildikten sonra kendilerini alıp aynı yoldan geri döndüklerinden aynı noktada bir kez daha durdurulduklarını belirtti. Kendilerini durduran polislere vekil olduğunu söylemesine rağmen, üzerine silah doğrultulup hakaret edildiğini anlatan Önlü, hemen telefonu ile Valiyi aradığını, ancak yanıt alamadığını anlattı.

Önlü, sonrasında basın mensupları ile birlikte olay yerine gelen ve bazı Emniyet yetkililerin, diğer polisleri uzaklaştırdıktan sonra kendilerine bir yanlış anlaşılma yaşandığını ifade ettiklerini aktardı. 

Bu tür keyfi uygulamalarla daha öncede karşılaştıklarını dile getiren Önlü, "Vali'nin bu çeteler karşısında zaten tümüyle devre dışı kaldığını ve mülki emirliğini tamamen yitirdiğini" ifade etti.

Yaşanan olaya ilişkin bugün telefonla İl Emniyet Müdürlüğü'nü arayan Önlü'ye son derece dikkat çekici bir yanıt verildi. Önlü'ye görüştüğü emniyet yetkililerinin kendisine aracının 'Çok önemli bir kurum tarafından ihbar edildiği ve içinde cenazenin olduğu söylendiğini" ifade etti.

Bunun tamamen provokasyon olduğunu vurgulayan Önlü, "Aracın içine 10 dakika önce bakılmasına rağmen bu söyleniyor. Bu ihbarın da nereden geldiği belli. Madem öyle bir ihbar vardı niye bizim araca binmemiz beklendi. Niye öncesinde bir engelleme girişiminde bulunulmadı. Yol kesen, hakaret eden, silah çeken resmi görevliler nasıl basın mensupları geldikten sonra ortadan kayboldular. Neden herhangi bir tutanak tutulmadı. Neden bir işlem yapılmadı. Bu durumu defalarca Vali ve Emniyete iletmemize rağmen duyarsız yaklaşıldı" diye konuştu.

Önlü, kendilerini durdurup silah doğrultan ve hakaretlerde bulunan kişilerin hakaret ve tehditlerini Emniyet yetkililerinin önünde de sürdürdüklerini anlattı. Önlü, "Yetkililerin yanında bunların tutumu değişik oldu. Emniyet yetkilisi 'yanlış oldu' diyor, diğeri ise 'istediğim zaman durdururum, istediğim zaman indiririm, takmam' diyor. Gerçekten Saray'a bağlı çeteler var mı? Bir de emniyete bağlı yetkililer? Biz bunları Vali'ye soruyoruz. Çetevari davranan, keyfi davranan, hakaret eden ve silah çekenlerin mi valisisiniz? Valinin inisiyatifi dışında karanlık güçler yada çeteler var mı en azından bize bunu açıklaması lazım" dedi.

Maruz kaldıkları bu olay nedeniyle suç duyurusunda bulunmasının yanı sıra hazırlayacağı önerge ile konuyu Meclis gündemine taşıyacağını söyleyen Önlü, bundan sonra başına bir şeyden gelmesi halinde ise sorumlunun Emniyet Müdürü ve Vali olacağını dile getirdi. (DİHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Kayseri’de patlamaya benzer sesin ses duvarını aşan uçaktan olduğu açıklandı

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri: Sorumlular yargılanana kadar vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa