12 Nisan 2016 19:57

Kayseri’de patlamaya benzer sesin ses duvarını aşan uçaktan olduğu açıklandı

Paylaş

Kayseri'de akşam saatlerinde yurttaşlar tarafından patlama sesi olarak değerlendirilen sesle ilgili açıklama yapan valilik patlamaya benzer sesin ses duvarını aşan savaş uçağının çıkarttığı gürültü olduğunu bildirildi.

Erkilet 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı'ndan kalktığı ifade edilen Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçağı Kayseri semalarında ses duvarını aşınca, meydana gelen patlama ve gürültü üzerine vatandaşlar 155 Polis İmdat ve 156 Jandarma hatlarını kilitledi. Vatandaşların 'Müthiş bir patlama oldu' ihbarı üzerine polis ve askeri personel araştırma başlattı. Yapılan araştırmada kulakları sağır eden, binaların camlarının sallanmasına yol açan ve gök görültüsünü andıran patlama sesinin savaş uçağının ses duvarını aşmasıyla oluştuğundan kaynaklandığı belirlendi. Ancak patlamayı andıran bu ses sosyal medya da çeşitli yorumlara ve canlı bomba olarak yorumlanınca Alo 155 ve 156 hatları dakikalarca susmadı. 

Bu arada savaş uçağının çıkarrtığı gürültü ile ilgili olarak polis telsizinden araştırma yapan ekipler 'çıkan yüksek ses, bir uçaktan kaynaklanmıştır, ekiplerimiz normale dönebilir' anonsu yapıldı.  

Kayseri valiliği ise "Kayseri il merkezi ile Pınarbaşı ilçesi arasında vatandaşlarımızca duyulan yüksek gürültü, patlama sesine benzer ses ile ilgili farklı yorumlar yapılması nedeniyle açıklama yapılması uygun görülmüştür. Patlama sesine benzer sesin, bölgemizden geçen uçağın ses duvarını aşmasıyla oluşan gürültü olduğu değerlendirilmektedir. Güvenlik birimlerimizce yapılan araştırma ve taramalarda herhangi olumsuz duruma rastlanmamıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." açıklamasını yaptı (HABER MERKEZİ)

 

 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Christian Zübert: Ekonomik facialar hayatları aynılaştırıyor

SONRAKİ HABER

Annelere ücretsiz ulaşım Sayıştay onayını bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...