İlhan Çomak yine tahliye edilmedi

İlhan Çomak yine tahliye edilmedi

Cansu Pişkin
İstanbul 

Hakkındaki hüküm bozulmasına rağmen 22 yıldır tutuklu yargılanan İlhan Çomak'ın davası görüldü. Çağlayan'da bulunan İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada İlhan Çomak da hazır bulundu. 

İlhan Çomak'ın serbest bırakılması ve yargılamasının tutuksuz yapılması için çağrı yapan Çomak ailesini HDP Milletvekili Erdal Ataş, CHP Milletvekili Hilmi Yarayıcı, Sebahat Tuncel, oyuncu Nur Sürer, sanatçı Pınar Aydınlar ve Ferhat Tunç, Gürsel Coşkun, Cumartesi Anneleri ve çok sayıda insan hak savunucusunun yanı sıra İlhan Çomak'ın hayatının konu alındığı belgeselde oynayan Muhammet Uzuner de yalnız bırakmadı. 

'BİLİNEN BÜTÜN İŞKENCELERE MARUZ KALDIM'

Çomak savunmasında, yaklaşık 23 yıldır hapiste olduğunu ve yapmadığı suçlarla yargılandığını hatırlatarak tahliyesini talep etti. 

26 Ağustos 1994 yılında amcasının evinde gözaltına alındığını ve 13 Eylül'e kadar gözaltında tutulduğunu söyleyen Çomak, gözaltı sürecinde her türlü işkenceye maruz kaldığını anlattı. Çomak, "Bu kadar ağır cezayı hak edecek bir şey yapmadım. Filistin askısından, ters ve düz askıya, falakaya yatırma, elektrik vermeden, tazyikli su ve günlerce uyutulmama gibi bilinen bütün işkencelere maruz kaldım. Ablam ve ağabeyim de aynı dönem gözaltındaydı. Polisler ağabeyimi öldüreceklerini, ablama tecavüz edeceklerini söylediler. Aradan geçen 22 yıla rağmen işkence izleri hala kolumda duruyor" dedi. 

Çomak, gözaltında maruz bırakıldığı işkencelerden sonra zorla tutanak imzalttırıldığını, savcılıktaki ifadesinde bunu belirtmesine rağmen polis fezlekelerinin iddianamede kullanıldığını ifade etti.  "Orman yakmak" iddiasıyla da yargılanan Çomak, yangınların yaşandığı yerlere polisler tarafından götürülerek ellerine benzin bidonu tutuşturulduğunu anlattı. "Neredeyse İstanbul'daki tüm ormanları benim yaktığım ifade ediliyordu bunun gerçeklerle ilgisi yoktu. Elimizde bidonla bizi bir yerler götürüyor kameramanların karşısına çıkarıyorlar ve orman yaktığımızı söylüyorlardı. 'Biz yakmadık abi, vallaha yakmadık' dediğimiz zaman, 'Bir şey olmaz git hakim düzeltir' diyorlardı. Yakmadık diye ısrar ettiğimiz zamanlar Gayrettepe'de işkence yapılan yeri gösterip işkence tehdidinde bulunuyorlardı. 

Aradan geçen çeyrek yüzyıla rağmen kendisine işkence yapanları hatırladığını ifade eden Çomak, görsem hatırlarım dediği işkencecilerin kod adlarını şu şekilde sıraladı, "Başları olan kişiye 56 diyorlardı. 12 vardı, Bahçıvan, Almancı, Ayı boğan. Ters askıdayken kod adı Almancı olan biri koluma tırtıklı bir cisimle vücuduma vuruyordu. Kolumdaki izler oradan kaldı." 

'OLMAYAN VE YAPMADIĞIM SUÇLARLA YARGILANIYORUM'

Orman yakmak dışında Bingöl'deki olaylara katıldığı da iddia edilen Çomak, iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve bahsi geçen eylemlerle ilgisi olmadığını söyledi. Çomak, "Bingöl'ün Genç ilçesinde olaylara katıldığım ve olaylar esnasında askerlerin şehit olduğu söyleniyordu. Kesinlikle yalan, çünkü Bingöl'ün Genç ilçesinde hiç bulunmadım. Bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Bingöldeki olaylarda şehit düşen kişilerden bahsediliyor ancak kim olduklarına ilişkin net bir yanıt bile yok. Sarı çizmeli Mehmet ağa. 95 yılında mahkeme Genelkurmay'a o eylemleri sordu. Genelkurmay, öyle bir olay olmadığını söyledi. Olmayan yerlerde olmayan olaylardan neredeyse çeyrek asırdır yargılanıyorum. Bu cezayı hak edecek hiçbir eylemim kesinlikle yok" dedi. 

Devlet Güvenlik Mahkemesi ve Özel Güvenlik Mahkemeleri'nde yargılandıktan sonra Ağır Ceza Mahkemeleri'nde yargılandığını söyleyen Çomak, "21 yaşında hapse girdim 43 yaşındayım gerçekten yapmadığım olaylardan dolayı tutukluyum. Buna artık hakkıyla bir nokta konulmasını istiyorum. Sadece adalet istiyorum özgürlüğümü istiyorum ve artık şiirlerimi dışarda yazmak istiyorum" diyerek tahliyesini istedi. 

İlhan Çomak'ın sorgusu sırasında ağabeyi Nazım Çomak salonda mübaşirle tartıştığı gerekçesiyle mahkeme başkanınca dışarı çıkarıldı. 

'YENİDEN YARGILAMA DEĞİL TEKRAR YARGILAMA'

Adil yargılamayla yapılmadığı için dosyaya yeniden yargılama kararı verildiğini belirten avukat Fırat Aydınkaya, mahkeme heyetinin Çomak'a geçmiş yıllardaki duruşmalarda verilen ifadeleri tekrar okunmasının adil yargılamayla uyuşmadığını savundu. Aydınkaya, "Bu okunan deliller AİHİM'in 'dosyadan çıkarın' dediği dosyalardı. Siz bu dosyaları müvekkilin yüzüne tekrar okudunuz ve bu şekilde yeniden yargılama değil tekrar yargılama oldu. Bu da adil yargılama ilkesine aykırı oldu" dedi. 

Dosyadaki bütün delillerin filtre yapmaksızın okunmasının hayal kırıklığı olduğunu söyleyen Aydınkaya, " Bingöl'de müvekkilimin katıldığı iddia edilen eylemlerin yaşanıp yaşanmadığına dair İçişleri Bakanlığı'na ve Genelkurmay'a yazı yazılarak sorulmasını istiyoruz. Ayrıca iddianamede yer alan polis fezlekesinde imzası bulunan Reşat Altay'ın huzura getirilip dinlenmesini, müvekklilin Diyarbakır'da tutuklu bulunan ablası Reyhan Çomak'ın huzura getirilip dinlenmesini ve tanık Feyzullah Çomak'ın dinlenmesini talep ediyorum. Bu süreçte müvekkilin tahliyesini talep ediyorum. Ancak bu şekilde yeniden yargılamanın ruhuna uyulacaktır" şeklinde taleplerini sıraladı. 

Aydınkaya, İlhan Çomak hakkında polis fezlekesi hazırlayan Reşat Altay'ın Hrant Dink öldürüldüğünde Trabzon Emniyet Müdürlüğü görevinden alındığını da hatırlattı.

Mahkeme karar için duruşmaya ara verdi. Duruşmaya verilen ara sonrasında kararını açıklayan mahkeme dosyadaki delilleri gerekçe göstererek tahliye talebini reddederken tanık Feyzullah Çomak'ın yeniden zorla getirilmesine, Reyhan Çomak'ın SEGBİS sistemiyle dinlenmesini kabul etti. 

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Nisan 2016 18:11
www.evrensel.net