12 Nisan 2016 14:41

Balkesir, Hakkari ve Antep'te operasyonlar: 30'a yakın gözaltı

Hakkari, Antep ve Balıkesir'de düzenlenen operasyonlarda aralarında HDP'liler ve DBP'li belediye meclis üyelerinin de bulunduğu 30'a yakın kişi gözaltına alındı.

Paylaş

Balıkesir'de emniyetin HDP’ye yönelik operasyonunda Edremit İlçe Eş Başkanı Hürriyet Kızıl dahil 14 kişi gözaltına alındı. 

Gözaltına alınanlar Terörle Mücadele Şubesinde sorgulanıyor.

Hürriyet Kızıl dışında kalan 13 kişinin Balıkesir Üniversitesi öğrencisi oldukları bilgisine ulaşıldı.

Konu hakkında basına ve gözaltındakilerin avukatlarına hiçbir bilgi verilmezken operasyon hakkında gizlilik kararı olduğu ifade ediliyor. (Balıkesir/EVRENSEL)


HAKKARİ

DBP'li belediyelere yönelik operasyonlar kapsamında dün gözaltına alınan Hakkari Belediyesi Başkan Yardımcısı Derya Çiftçi, DBP eski il yöneticileri Ömer Kaya ile İsmet Tuncer ile birlikte arandıkları iddiasıyla sabah saatlerinde Kıran ve Merzan mahallelerine yapılan ev baskınlarında DBP'li Belediye Meclis üyesi Hasan Yiğit ile Kazım Yalçın ve Hamdullah Çelebioğlu isimli esnaf gözaltına alındı.

Söz konusu kişilerin, 14 Ağustos 2015'te kentte yapılan özyönetim açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınan 6 kişinin bugün savcılığa çıkarılması bekleniyor.

ANTEP

Antep'in Araban ilçesine bağlı 16 kırsal mahalleye baskın düzenleyen askerler, en az 8 kişiyi gözaltına aldı. Baskınlarda evleri dağıtan askerlerin, Fıstıklıdağ Mahallesi'nde Hasan Sabancı ve Mehmet Şeker'i, Akbudak Mahallesi'nde ise Bekir Çelik, Ekrem Kendirci, Arif Pekmezci, Cengiz Geçili, Müslüm Ateş ve ismi öğrenilemeyen bir yurttaşı gözaltına aldığı öğrenildi.

Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen yurttaşların, Araban İlçe Jandarma Karakolu’na götürüldüğü öğrenildi. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yüksekdağ: Bir ülkenin cumhurbaşkanı kentleri yıkmanın hayalini kuruyor

SONRAKİ HABER

Metal işçilerinden "sahte mutluluk" maskeli eylem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...