12 Nisan 2016 13:25

Adana Şehir Hastanesi inşaatında çalışan işçiler tazminatları için eylemde

Adana Şehir Hastanesi inşaatında çalışan işçiler tazminatları için eylemde

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

 

Rönesans İnşaat bünyesinde çalışan BETİM isimli taşeron firma, işçilerin iş bırakmaya kadar varan tepkilerine karşın 40 işçinin ardından 75 işçiyi daha tazminatlarını ve ücret alacaklarını ödemeden işten attı. 1550 yataklı Adana Şehir Hastanesi inşaatında çalışan işçiler, alacaklarının ödenmesi için şantiye alanında yeniden eyleme başladı.

ASIL İŞVEREN RÖNESANS

İşlerin neredeyse bitmek üzere olduğunu anlatan işçiler, inşaat işçileri olarak bu sorunu sık sık yaşadıklarını anlattı. Firmanın “1 yıllık işçiler için 3 bin lira, 6 aydan az çalışan işçiler için bin lira alın gidin” dediğini kaydeden işçiler, Rönesans’ın asıl işveren olarak sorumlu olduğunu, alacaklarını tam almak istediklerini söyledi. İnşaat işçileri asgari ücretin üstünde çalışmalarına rağmen ücretlerinin asgari ücretten gösterilip kalanının elden verildiğini belirterek emeklilik maaşlarının da öldürüldüğünü, çocuk yardımı ve AGİ’lerinin ödenmediğini anlattı. Elden verilen ücretleri birkaç aydır alamadıklarını dile getiren işçiler, alacaklarının 3 binin üzerinde olduğunu söyledi.  

İNŞAATTA YOĞUN BİR TEMPO İLE ÇALIŞILIYOR

“Adana Ortadoğu’nun sağlık başkenti haline gelecek” söylemleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde temel açılışını yaptığı, Rönesans İnşaat’ın üstlendiği şehir hastanesinin inşaatı adeta bir taşeron cehennemi. Hastane inşaatında aylardır gece ve gündüz mesaisi ve pazar mesaisi yapılıyor. Ocak ayında gece vardiyasında çalışmaya başlayan işçiler sabaha karşı beton dökümü sırasında 4’üncü katta oluşan göçük sonucu kalıpların altında kalmış yaralanan 5 işçiden 1’i hayatını kaybetmişti. Aynı ay içerisinde iki kule vinci çarpışmış, yaralanan olmamıştı.

ÖNCEKİ HABER

Festivalde bugün(12 Nisan)

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa