12 Nisan 2016 11:36

Hindistan’da müslüman kadınların ‘boş ol’ isyanı

35 yaşındaki Şayara tedavi için gittiği Uttarakhand eyaletinde anne ve babasının yanındayken eşinden bir ‘talâkname’, yani ‘boş ol’ diyerek kendisini boşayacağına dair bir mektup aldı.

Paylaş

Hindistan’da hâlâ geçerli olan üçlü talâk, yani üç kez ‘boş ol’ uygulaması kadınları mağdur etmeye devam ediyor. Bu uygulamanın en son mağdurlarından olan Şayara Bano isimli kadın tedavi için gittiği Uttarakhand eyaletinde anne ve babasının yanındayken eşinden bir ‘talâkname’, yani ‘boş ol’ diyerek kendisini boşayacağına dair bir mektup aldı. 15 yıldır evli olduğu eşine ulaşmaya çalışan Şayara’nın çabaları sonuç vermedi. “Telefonunu kapattı, hiçbir şekilde ona ulaşamıyorum. Çocuklarımı meraktan ölüyorum” diyen Şayara, Yüksek Mahkeme’ye başvurdu. Üçlü talâkla, yani üç kez ‘boş ol’ denilerek boşanmanın tamamen yasaklanmasını talep eden Şayara; bu yasanın müslüman erkeklerin eşlerine ‘köle’ gibi davranmalarına yol açtığını söyledi.
BBC’nin haberine göre, bir milyar 200 milyona yakın nüfusunun 155 milyonu müslümanlardan oluşan Hindistan’da, müslümanların yasal meselelerine çözüm aranırken şeriat hukuku esas alınıyor. Yıllardır uygulanmasına rağmen üç kez ‘boş ol’ deme uygulamasının Kuran’da ya da şeriatta yeri olmadığını söyleyen bir kesim de var.  İslam alimleri Kuran’da boşanma için önce üç aya yayılması gereken bir düşünme ve uzlaşı arayışı öngörüldüğüne dikkat çekiyorlar.
Talâk uygulamasına karşı çıkanlar, Pakistan ve Bangladeş gibi birçok İslam ülkesinde talâkla boşanmanın yasaklandığını belirtiyorlar.

SMS, SKYPE, FACEBOOK, WHATSAPP ÜZERİNDEN ‘BOŞ OL’ MESAJI
Müslüman kadınlar yıllardır talâkla boşanmanın Hindistan’da da yasaklanması için mücadele veriyor. Ancak eşlerinden kurtulmak isteyen erkekler, teknolojinin de yardımıyla SMS mesajı, Skype, Facebook, WhatsApp gibi uygulamalar üzerinden ‘boş ol’ demeye devam ediyorlar.
Mumbai merkezli Hindistan Müslüman Kadın Hareketi’nin kasım ayında yayımladığı raporda neredeyse 100 üçlü talâkla boşanma vakasından bahsedildi. Müslüman Kadın Hareketi’nin belgelediği vakaların çoğunda kadınların yoksul ailelerden geldiği ve eşleri nafaka ödemediği için ailelerinin yanına dönmek zorunda kaldıkları bildirildi.

ULEMA KUTSUYOR
Hindistan Müslüman Kadın Hareketi’nin kurucusu Profesör Zekiye Soman, BBC’ye “Hindistan’da Müslümanların uyguladığı kişisel yasaların kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesi gerektiğini” söyledi.
Müslüman Kadın Hareketi, aslında İslam’a uygun olmayan bu hareketi ulemanın kutsadığını belirtiyor. Bu nedenle de bazı müslüman gruplar talâkla boşanma konusunun Yüksek Mahkeme’ye taşınmasına tepki gösterdi.
 Bu gruplardan biri de Hindistan Müslüman Hukuk Kurulu.
Kurulun üyelerinden Esma Zehra, İslam aleyhtarlarının konuyu abarttığını söyleyerek, “niye herkes aklını bize ve bizim dinimize takti ki” diye sordu.
Zehra, boşanma uygulamasını kınamakla birlikte, Müslümanların mevcut Hindistan hükümetinin yönetimi altında ayakta kalma mücadelesi verdiğini ve talâk meselesinin üzerine gidilmesinin, tüm vatandaşlar için geçerli tek bir medeni kanun çıkarılmasını amaçladığını belirtti. Prof Soman ise “kınamak yeterli değil” diyor. “Bu uygulamaların yasadışı ilan edilmesi gerek.” (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bahçeli: Paralele teslim edecek bir partimiz yok

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku raporu: Soruşturmayı şüphelinin babasının görev yaptığı karakol yapıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...