‘1 Mayıs’ta talebimiz taşeronun kaldırılması’

‘1 Mayıs’ta talebimiz taşeronun kaldırılması’

Eda AKTAŞ
Sevim GÜNGÖR
İzmir

İzmir Suat Seren Göğüs Hastanesinde farklı alanlarda çalışan taşeron işçilerle, taşerona ‘kadro’ müjdesi, kıdem tazminatının kaldırılmak istenmesi ve yaklaşan 1 Mayıs'a dair taleplerinin neler olduğunu konuştuk.

Taşerona kadro meselesinde hükümet yetkililerinin birbirlerinden faklı açıklamalar yaptıklarını ve hükümeti bu konuda samimi bulmadıklarını belirten işçiler, 1 Mayıs yaklaşırken yine en büyük taleplerinin taşeronun kaldırılması olduğunu söyledi.

Hastanenin temizlik işçilerinde 7 yıldır taşeron işçi olarak çalışan Coşkun Akın, Başbakan Davutoğlu’nun taşeronda çalışan işçilerin kadrolu olacağı açıklamasına değinerek, “Maliye Bakanı ve Başbakanın açıklamaları çelişiyor. Başbakan tüm taşeron işçilerinin kadroya alınacağı açıklamasını yaparken, Maliye Bakanı farklı açıklamalar yapıyor. İnşallah gerçekleşir, bekleyip göreceğiz” dedi.

1 Mayıs yaklaşırken en önemli taleplerinden birinin taşeronun kaldırılması olduğunu belirten Akın, çalışma koşullarının ve ücretlerinin de düzeltilmesini istedi.

‘SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ İÇİN KADRO İSTİYORUZ’

Beş yıldır hastanede taşeron işçi olarak çalışan Cahit Aslan, Davutoğlu’nun taşeron işçilerin kadrolu olacağına dair yaptığı açıklamaların güzel olduğunu bunun yerine getirilmesini beklediğini söyledi.

1 Mayıs yaklaşırken en önemli taleplerinden birinin sendikal hakları olduğunun altını çizen Aslan, “Maaşlarımızın daha iyi olması, daha iyi şartlarda çalışmak taleplerimiz” diyor. Çalışma koşullarında, mesai saatlerinde ve ücretlerinde sıkıntılar olduğunu da anlatan Aslan, sorunlarının çözümü için kadrolu olmayı beklediklerini dile getirdi.

Elmas Aylak 11 yıldır hastanede temizlik işçisi olarak çalışıyor. Hükümetin taşerona kadro verilecek açıklamalarını değerlendiren Aylak, “Bizim için kadroya geçmek çok iyi olur ama geçmiş senelere dair yıpranma paralarımız kalırsa kötü olur. Ben on senemi vermişim buraya ve benden onu bırakmamı istiyorlar. Ben on senelik hakkımı nasıl bırakayım şimdi burada? O yüzden iyi mi olur kötü mü bilmiyorum” dedi. Çalışma koşullarının ağır olduğunu anlatan Aylak, “Senelik izne çıktığımızda yerimize personel vermiyorlar. Dört kişinin yerine iki kişi çalışıyoruz. Bütün servisler çok yoğun, dolayısıyla belli müddet sonra personeller çok yoruluyor” diye konuştu.

‘KADINLARA AĞIR İŞLER VERİYORLAR’

Züleyha Aksoy, işe yeni başladığını yaklaşık 2 yıldır hastanede temizlik işçisi olarak çalıştığını söyledi. Çalışma şartlarının ağırlığından söz eden Aksoy, “Kadınlara çok ağır işler veriliyor. Erkeklerin işlerini bile kadınlar yapıyor. O yüzden çok adaletli olduklarını düşünmüyorum. Mesela çok ağır çöpleri, eşyaları bize taşıtıyorlar. Hastalandığımız zaman sormuyorlar, ilgilenmiyorlar, düzgün davranmıyorlar. Şirket ve hastane eşit ve adaletli davranmıyor” dedi.

‘720 BİN İŞÇİNİN NE OLACAĞI BELLİ OLSUN’

Bir yıldır Klinik Destek Bölümünde çalışan Yakup Güler, çalışma koşullarına değinerek sözleşmede yazılan işlerin fazlasını yaptıklarını belirtti. Güler, “Bizden yapmamız gerekenlerin daha fazlası isteniyor. O yüzden biraz sıkıntı yaşıyoruz. Daha çok kendi işlerimizi yapmaya çalışıyoruz, diğer çalışan arkadaşlar tarafından yanlış anlaşılıyoruz böylece gruplaşma gibi şeyler yaşanıyor.  Böylece yönetimle çalıştığımız şirketle sorunlar yaşıyoruz” dedi. Hükümetin yapmış olduğu taşerona kadro açıklamalarına dair henüz işçilerin net bir fikrinin olmadığını ve konuya dair kafalarında soru işaretleri olduğunu anlatan Güler, “Kadro meselesinde işçilere yine taşeron gibi muamele edilecekse bir önemi yok bu yasa tasarısının. Ama netleştikten sonra göreceğiz artık sonuçlarını. 1 Mayıs yaklaşırken de talebimiz bir an önce bu 720 bin işçinin ne olacağı belli olsun” dedi.

‘GÜVENCELİ ÇALIŞMA KOŞULLARI İÇİN ALANLARDA OLACAĞIZ’

Bir yıldır klinik destek personeli olarak çalışan Onur Can Şen ise, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Maliye Bakanının taşerona kadro meselesine dair yaptığı açıklamaların birbiriyle çeliştiğini söyleyerek, “Kadro dedikleri şey aslında şu an taşeronken, kıdem tazminatı, yıpranma payı, iş güvencesi gibi doğru düzgün olmayan haklarımızı da elimizden almaya çalışıyor olması. Biz hastane çalışanları olarak bu sistemi kabul etmeyeceğiz ve bu sisteme karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. 1 Mayıs yaklaşırken taşeron sistemin kaldırılması talebiyle alanlara çıkacaklarını ifade eden Şen, “Daha iyi bir iş, gelecek ve güvenceli çalışma koşulları istiyoruz. Hakkımızın karşılığını da tam olarak almak istiyoruz. Bu talepler etrafında hastanede çalışan taşeron işçiler olarak 1 Mayıs’a katılmayı düşünüyoruz” dedi.

www.evrensel.net