12 Nisan 2016 05:03

Bari bu sene sokağa çıkalım sorunlarımızı haykıralım

Paylaş

Tuzla’dan bir işçi
İstanbul

Merhabalar ben Tuzla’da çalışan bir işçiyim. Sizlerle fabrikamda yaşanan sorunlardan bahsetmek istiyorum. Üç vardiya olarak günde 8 saat çalışıyoruz. Ama 8 saat sonra eve gittiğimizi hiç hatırlamam. Sürekli olarak mesaiye kalıyoruz. Zam zamanları geldiğinde işçi çıkarıyorlar. Üç kuruş vermemek için kırk takla atıyorlar. Hatta iş yok diye ücretsiz izne bile çıkarıyorlar. Bu yüzden herkes verilen üç kuruşa razı oluyor. “Baksanıza iş yok ses çıkarırsak işten çıkarırlar” diye işçiler yetinmeye çalışıyor. Bir de zam döneminde inanılmaz baskı artıyor. İki kişi yan yana gelince hemen uyarıyorlar azarlıyorlar. İki sefer sendikalı olmak istedik ikisinde de başarılı olamadık. İlk sendikalı olmak istediğimizde patronlar duydu işçi çıkardılar. İkincisinde de sendikaya güvenmedi işçiler. Çünkü etrafımızda sendikalı olan fabrikalar var ve oralarda çalışan işçiler sendikayla ilgili hep olumsuz konuşuyorlar. Pek değişen bir şey yok diyorlar. Zaten sendikalara güven yok böyle olunca ikna ettiğimiz işçiler de çabucak vazgeçiyor. Ama görünen o ki sendikadan başka çare yok. En azından bu kadar kafalarına göre işçi çıkaramayacaklar diye düşünüyorum.
Bizim bayramımız olan 1 Mayıs yaklaşıyor. Ama bizim fabrikada işçiler 1 Mayıs’a hiç sıcak bakmıyor. Kimisi gidersek başımıza bir iş gelir diyor. Kimisi bomba patlar diyor. Benim gibi düşünenler ise, bu bizim günümüz bugüne sahip çıkmamız lazım diyoruz. Ama bir birliktelik yok maalesef. 1 Mayıs tatil olduğu halde bizim fabrika bizi çalıştırdı. Bu sene bari sokağa çıkalım sorunlarımızı haykıralım diye konuşuyoruz. Kendi aramızda bir şeyler yapalım. Ne aldığımız ücret geçinmemize yetiyor. Ne insan gibi muamele ediliyor. Bizi canımızı çıkarıncaya kadar çalıştırıyorlar. Bunun sonu yok buradan çıksak başka yerde de yine aynısı olacak. Özellikle bayanlar daha çok eziliyor. Her türlü işi biz de yapıyoruz ama hep kafamızı önümüze eğmek zorundayız. Bir bayan bir erkekle konuşsa hemen “adı çıkartılıyor” ve bunu özellikle ustabaşıları yapıyor.
Bizler haklarımızı aramazsak hiç kimse bize hak vermez. Buradan bütün işçi kardeşlerimi mücadeleye ve 1 Mayıs’ı kutlamaya çağırıyorum. Sorunlar yazmakla bitmez ama en önemli sorunlarımız ücret sorunu ve ustabaşıların üzerimizdeki baskılarıdır. Biz bu taleplerimizle 1 Mayıs’a gideceğiz, alanlarda yerimizi almaya çalışacağız, yorulmadan iş arkadaşlarımız anlatacağız. Peki siz...
Yaşasın 1 Mayıs!

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hani'de jandarma karakoluna bombalı araçla saldırı

SONRAKİ HABER

TBMM yine tatilde: "Gazi Meclis" 21 Aralık'tan bu yana üçüncü kez tatile giriyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa