12 Nisan 2016 04:37

İstismarın önüne geçmek için çocuğunuza kulak verin

İstismarın önüne geçmek için çocuğunuza kulak verin

Paylaş

Damla YELTEKİN
Ankara

Son günlerde ortaya çıkan çocuklara karşı cinsel istismar suçlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Gün yüzüne çıkmayan, çocukların anlatamadıkları istismar vakaları yıllar sonra ortaya çıktığında yargı “zaman aşımı” diyor. Peki çocuklar cinsel istismardan nasıl korunabilir, ebeveynler ne yapmalı, nasıl tutum almalı, çocuk anlatmadığında istismar vakası anlaşılır mı, çocuğun anlatabilmesi için ne yapılmalı? Bu soruları Sosyal Hizmet Uzmanı Figen Paslı ile konuştuk. Figen Paslı, en önemli noktalardan birinin çocukları dinlemek olduğuna dikkat çekti.

Kısa bir tanımlamayla bir çocuğun bir erişkinin cinsel doyum sağlamak üzere kullanıldığı her türlü durum istismardır. Bir vakanın istismar sayılabilmesi için tecavüz içermesi gerekmez, sadece bakarak, dokunarak, cinsel doyuma ulaşılıyorsa bu da cinsel istismardır.

Ancak bu suça maruz kalan çocuklar iyi ilişki kurduğu birinin cezalandırılmasını istemediği için, kendisine kızılacağını ya da cezalandırılacağını düşünerek, ailenin namus baskısı nedeniyle, istismarcı tarafından tehdit edildiği için ya da suçluluk duyduğu gibi gerekçelerle çocuklara yönelik istismar vakaları gizlenebiliyor.

Çocukların sosyal çevreyle her şeyi paylaşabildiğine dikkat çeken Sosyal Hizmet Uzmanı Figen Paslı, çocukların ebeveynlerle de her şeyi daha rahat paylaşabilmeleri için kendi kararlarını alabileceği ve kendisini ifade edebileceği ortamların oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

Oluşturulan sağlıklı, sevgi dolu ve ilgiye dayanan ortamlarda ebeveynler için en önemli olan ise ‘Çocuğa kulak vermek’ ve ‘Onu dinlemek.’

“İstismar şüphesi oluştuğunda, çocuğa anlatmak istediği bir şey olup olmadığı sorulabilir; ama bu, sohbet ya da oyun ortamında doğal yollarla olmalı” diyen Paslı, çocuklara yönlendirici veya cevabı “Evet” ya da “Hayır” gibi yanıtlı sorular yöneltilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Çocuklara özel bölgelerinin öğretilmesi gerektiğine belirten Paslı, bu bölgelere dokunulmasına ve kendilerine yapılmasını istemedikleri herhangi bir davranışa izin vermemeleri gerektiğinin öğretilmesi gerektiğini vurguladı. İstismarı kavrayamayacak kadar küçük çocukların temel ihtiyaçlarının ebeveynleri tarafından karşılanması gerektiğini kaydeden Paslı, özellikle küçük çocukların kiminle neyi paylaştığının öğrenilmesi gerektiğini söyledi.

‘OYUN OLARAK ALGILAYABİLİRLER’

Paslı, çocukların uğradıkları istismarı yanlış anlama, sevgi, ilgi ve oyun gibi görme ihtimallerinin olduğunun altını çizerken, bu ihtimalin önüne geçmek ve çocukların ebeveynlerle her şeyi konuşabilmeleri için sevgi ve güvene dayalı bir ilişki kurmaları gerektiğini söyledi. Yaygın kanının aksine erkek çocukları da kız çocukları kadar istismara uğruyor. Figen Paslı, anne babalara “Çocuklara kulak verin” çağrısı yaptı.

Çocuğun istismara uğradığından kuşku duyulması halinde çocuklar öncelikle yargılanmadan dinlenmeli, çocuklarını ne yaşadığının anlaşılabilmesi için uzmanlarla görüşülmesi, hastanelerin çocuk ve ruh sağlığı bölümü, psikolog ya da sosyal hizmet uzmanlarıyla görüşülmesi gerekli.

FARKLI DAVRANIŞLAR BİR ŞEYLER ANLATIYOR OLABİLİR

Sosyal Hizmet Uzmanı Figen Paslı, çocukların normalden farklı davranmaları halinde istismar kuşkusu duyulabileceğine dikkat çekti. Şüphelenebilecek durumlarsa şöyle;
- Her zamankinden farklı davranması,
- Yaşına uygun olmayan cinsellikle ilgili davranışlarda bulunması,
- Cinsel içerikli sözcükler kullanması,
- İçe kapanma ya da aşırı hareketlilik, saldırganlık davranışları, çekinme davranışı sergiliyorsa,
- Okula gitmek istememesi ya da okul başarısında birden bire düşüş yaşanması,
- Organik nedeni olmaksızın çiş kaçırma ya da kaka kaçırma davranışı sergilemesi

ÖNCEKİ HABER

Lesage son filmi Şeytanlar'ı anlattı: Huzurun içindeki korku daha ürkütücü

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa