Konfederasyonların ayrılığı işçiyi vurdu

Konfederasyonların ayrılığı işçiyi vurdu

1 Mayıs çalışmaları her yerde hızla devam ederken engellemeler de gündeme gelmeye başladı. Geçen yıl 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmesine rağmen işçilerin bu hakkı bazı patronlar tarafından gasp edilmek isteniyor. Sendikasız fabrikalarda daha sık karşılaşılan bu durumun örgütlü bir fabrikada sendikaya rağmen yaşanması ise hayli d&uu

Can Denizci

Fabrikaya asılan yazıya, görüştüğümüz ve adını vermek istemeyen işçiler “Biz 1 Mayıs’a gitmek istiyorduk. İşçi Bayramında bizi çalıştırmak istiyorlar” diyerek tepki gösterdi. Yine ismini söylemek istemeyen bir diğer işçi ise “Fabrika yönetimi sendikanın onayını almadan böyle bir şey yapamaz” iddiasında bulundu.

ANKARA’DA KUTLANACAĞI İÇİN

Çelik-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Zülfikar Taşdemir Parsat Piston’da 1 Mayıs günü çalışma olmayacağını son güne kadar hep söylediklerini ancak 1 Mayıs’ın Hak-İş tarafından Ankara’da kutlanılacağının kesinleşmesi üzerine, “İsteyen çalışabilir” dediklerini aktardı.  Ankara’ya bütün üyelerini götürme olanaklarının olmadığını, örgütlü oldukları fabrikalardan birer ikişer kişi ile Ankara’daki kutlamalara katılacaklarını aktaran Taşdemir, “Burada kutlama olmadığı için çalışmak isteyen çalışsın dedik. İşveren baskısı mümkün değil olamaz” dedi. Konfederasyonların ayrı 1 Mayıs kutlama kararını da kişisel olarak doğru bulmadığını belirten Taşdemir, “İşçi sınıfının bir arada olması lazım. Biz iki yıldır güzel 1 Mayıs yaptık, bu bölünme  işçi sınıfına fayda getirmeyecektir.  Merkezin bir kararı olduğu için Ankara’ya gitmek zorundayız” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net