11 Nisan 2016 18:04

Sokağın ‘Öteki Yüzler’i

Paylaş

Resul Aytemür “Öteki Yüzler” sergisiyle, 5 Mayıs-3 Haziran arasında Summart Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Resul Aytemür yaşadığımız modern çağın karakteristik sorunu olan, toplum ve sanat arasındaki kopukluğu bilinçli olarak ortaya çıkaran, toplumsal sorunlara el atan, insana dair izler süren, eleştiren ve gerektiğinde elini taşın altına koyabilen toplumsal gerçekçi bir ressamdır. Ressam, yaptığı eserlerde yaşadığı coğrafyanın sorunlarına el atarak yaşadığımız tarihe görsel notlar düşerek durum tespiti yapar.

Özellikle yaşadığı kentte ya da kendi coğrafyasında olan olayları, insana ait hikayeleri merkeze alarak sorgulayan Aytemür’ün resimlerinin bir başka yönü ise bellek izleri taşımasıdır. Sokağa ait olan eylemciler, sokak satıcıları, seks işçileri, uyuşturucu pazarlayanlar, transseksüeller ve sıradan insanlar onun resimlerinin baş aktörüdür. Gerçek hayatta silik, dışlanmış olsalar da ortaya çıkan resimlerde hepsi canlanmış, varlık gösteren bir karaktere dönüşmüştür. Bu da sanatçının her ne olursa olsun insana, hayata duyduğu ilginin net bir göstergesidir.

Resul Aytemür sergisinde de izleyicileri coşku dolu bir renk yolculuğuna çıkartıyor. Aytemür’ün “Öteki Yüzler” isimli kişisel sergisi 3 Haziran’a kadar Summart Sanat Merkezinde görülebilir. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Başka Sinema’da ‘ilkler!’ seçkisi

SONRAKİ HABER

TBMM yine tatilde: "Gazi Meclis" 21 Aralık'tan bu yana üçüncü kez tatile giriyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa