11 Nisan 2016 17:56

Yemen’de taraflar ateşkese uyacak

Paylaş

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun desteklediği hükümet güçleri ile Şii Husiler arasındaki ateşkesin yürürlüğe girmesi beklenirken, Yemen’deki taraflar, ‘karşı taraftan saldırı olmadığı sürece’ ateşkese uyacaklarını belirtti. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi’nin talebi üzerine saldırıyı durduracaklarını açıkladı. Şii Husiler de ateşkese saygı duyacaklarını belirtti. Suudi öncülüğündeki koalisyon, Mart 2015’te Husilere yönelik hava operasyonlarına başlamıştı.

‘SALDIRI OLURSA KARŞILIK VERİRİZ’

Koaliasyon güçlerinin açıklamasında “Pazar gece yarısından itibaren geçerli olacak olan ateşkese, saldırıya karşılık verme hakkı saklı olmak üzere uyulacağı” belirtildi. Husilerin sözcüsü de benzer şekilde ateşkese uyacaklarını ancak kendilerine bir saldırı yapılırsa karşılık vereceklerini açıkladı.

BM arabuluculuğunda yapılan önceki müzakere girişimleri sonuçsuz kalmış, geçen aralık ayında ilan edilen ateşkes de ihlaller nedeniyle uygulanamamıştı.

ÖLENLERİN YARISI SİVİL

Birleşmiş Milletler verilerine göre ülkede bir yılda 6 binden fazla kişi öldü. Ölenlerin yarısının sivil olduğu tahmin ediliyor. 2 milyondan fazla Yemenli de evlerini terk etmek zorunda kaldı.(DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP iki bakan için gensoru istedi

SONRAKİ HABER

İBB Meclisi AKP Grup Başkanı Tevfik Göksu “cemevi yapacağım” demişti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...