11 Nisan 2016 17:22

Star’ın 'Taşerona süresiz iş' haberi kendi kendini tekzip ediyor!

Paylaş

Onur BAKIR

Başbakan Davutoğlu 720 bin taşeron işçinin hepsinin kadroya alınacağını açıkladı. Hemen ardından Maliye Bakanı Naci Ağbal, 720 bin işçinin değil gerekli koşulları sağlayanların kamuya alınacağını, hem de kadrolu değil “özel sözleşmeli personel” olacaklarını ifade etti. Ağbal’ın açıklamaları taşeron işçiler arasında büyük bir hayal kırıklığı ve öfke yarattı. 

Yandaş havuz medyası, vaziyetten vazife çıkarmış olacak ki, Star gazetesi, kamuoyunda Hükümet aleyhine oluşan olumsuz havayı dağıtmak için 11 Nisan günü “Taşerona süresiz iş” manşetini attı. Haberde “Kamuda çalışan yaklaşık 720 bin taşeron işçi, 3’er yıllık sözleşme imzalayacak” deniyor. Tüm taşeron işçilerin kamuya alınacağı iddia ediliyor. Ancak Star’ın haberi kendi kendini tekzip ediyor! Haberde, “Kimleri kapsayacak, hangi koşullar aranacak” denilerek düzenlemenin 720 bin işçiyi değil sadece koşulları sağlayan, sınavları geçen bir kısım işçiyi kapsayacağı belirtiliyor ve koşullar teker teker sıralanıyor. Zaten haberin sonunda koşulları taşımadığı için kamuya geçişi yapılmayan işçilerin işine son verileceği açıkça yazıyor. 

Haberde “Kadroya alınan taşeron işçiler emekli oluncaya kadar çalışma garantisi elde edecek” denilerek, taşeron işçilerin yalnızca devlet memurluğu ile bağdaşmayan suçlar işleme durumunda işten çıkarılacağı ifade ediliyor. Eğer gerçekten böyleyse, taşeron işçiler niye kadrolu değil “özel sözleşmeli personel” olarak çalıştırılacak? Neden sözleşmeler her 3 yılda bir yenilenecek? Madem “memuriyet güvencesi” verilecek neden “memuriyet kadrosu” verilmiyor? Haberde bu soruların yanıtını bulmak olanaklı değil. Hem “3 yılda bir yenilenen sözleşme” hem de “Emekli oluncaya kadar iş güvencesi” bir arada olması mümkün olmayan iki şey. 

Haberdeki bir başka çelişki ise “özel sözleşmeli personel”in hakları ile ilgili. Haberin bir yerinde özel sözleşmeli personelin 4-b’li sözleşmeli personelin haklarından, bir başka yerinde ise 4-c’li geçici personelin haklarından yararlanacağı belirtiliyor. Oysa 4-b’li sözleşmeli personel ile 4-c’li geçici personelin hakları birbirinden taban tabana farklı! Öte yandan haberde “35 yaş sınırı kalktı” denilerek sözüm ona “müjde” veriliyor. Oysa Maliye Bakanı daha ilk açıklamasında, 35 yaş sınırının aranmayacağını açıkça ifade etmişti. Haberde sürekli “eski düzenleme” ifadesi kullanılıyor. Oysa ortada eski bir düzenleme, taslak ya da tasarı yok ki, eski ya da yeni düzenleme olsun! 

Uzun sözün kısası yandaş medya yanlış ve çelişkili ifadelerle dolu haberlerle havayı hükümet lehine değiştirmeye çalışıyor. İnanmayalım, güvenmeyelim! Bütün taşeron işçilerin koşulsuz şartsız kamuya güvenceli, kadrolu geçirilmesi için mücadeleye devam edelim…

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DİSK’ten dostcam patronuna uyarı: Dayanışma nasıl olur sana göstereceğiz

SONRAKİ HABER

16 yaşındaki akrabasına cinsel istismar iddiasıyla tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...