11 Nisan 2016 16:47

Halk oyunu oynayan çocukları zina ile suçladı!

Paylaş

Murat GÜLTEKİN
Malatya

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde bulunan Gazi Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Nevzat Turan’ın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım velileri ayağa kaldırdı. Veliler, halk oyunu oynayan çocukları zina ile itham eden Müdür Yardımcısı Nevzat Turan’ın görevden alınmasını istedi.

Gazi Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı ve Eğitim-Bir-Sen Malatya Yeşilyurt Temsilciliği Yöneticisi Nevzat Turan 5 Nisan’da sosyal medya hesabından, öğrencilerin halk oyunları oynayan öğrencileri zina yapmakla suçlayan ve anne-babaları çocuklarının namusunu korumaya çağıran bir paylaşımda bulundu. Turan’ın “Allah aşkına şu güzelim memleketimizin hangi yöresinde böyle kızlı, erkekli bir halk oyunu maalesef gençlerimize çocuklarımıza halk oyunları altında halt oyunları oynatılıyor. Hangi ana, baba 16-17 yaşındaki kızının elini bir erkeğin tutmasını, diz dize, göz göze, kol kola, sarmaş dolaş halt oyunu oynamasını ister. Namusu için cinayet işleyen adam buna izin verir mi? Bence vermez, bu şekilde bir halk oyunun neresi İslam’a uygun. Geleneksel kıyafetler giyince bu durum helal mi oluyor. İslam’daki zina mevzunu iyi okumalı ye analar babalar…” şeklindeki paylaşımı velilerin tepkisine neden oldu.

OKULDA GÖRMEK İSTEMİYORUZ

Öğrenci velileri okul önünde eylem yaparak yazıya tepki gösterdi, Müdür Yardımcısı Nevzat Turan’ın görevden alınmasını, okuldan da uzaklaştırılmasını istedi. Veliler adına açıklama yapan Hasan Özdemir, bu eğitimcinin bir an evvel okuldan uzaklaştırılması gerektiğini söyledi. Özdemir, “Anadolu’da olduğu gibi diğer dünya ülkelerinde de yöresel olarak icra edilen, hatta yarışmalar ve festivaller düzenlenen, sanat ve sporu iç içe buluşturan halk oyunlarının bir eğitimcisi olmasına rağmen bunun zina olduğu ve çirkin bir üslupla insanları provoke eden birisini çocuklarımızın eğitim gördüğü bir okulda istemiyoruz” dedi. Müdür yardımcısının görevden alınması için şikayette bulunacaklarını söyleyen veliler, “Bu zihniyetteki sözde eğitimcinin, anası, babası, bacısı, hanımı bir düğünde, bayramda seyranda hiç mi halay çekmemiş? Eğer halay çekmişlerse onlarda mı zina yapmışlardır? Ülkemizin her bölgesinde kadınlı erkekli oynanan geleneksel oyunlarımızı zina olarak gören bu anlayışa sahip yöneticiyi, Nevzat Turan’ı çocuklarımızın öğretmeni ve yöneticisi olarak bu okulda görmek istemiyoruz” diye konuştu. 

Gelen tepkiler üzerine Nevzat Turan’ın paylaşımı sosyal medya hesabından kaldırıldığı görüldü.

SORULARIMIZA YANIT VERMEDİ

Tepkilere neden olan paylaşımın sahibi Gazi Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Nevzat Turan’a ulaştık. Telefonla görüştüğümüz Turan sorularımıza yanıt vermedi. Paylaşımını savunup savunmadığını sorduğumuz Turan, “Bu konuda konuşmak istemiyorum” dedi. Öğrenci velilerinin tepkileri konusunda görüşlerini sorduğumuzda ise Turan, okulda herhangi bir eylem yapılmadığını ileri sürdü: “Okulda eylem falan olmadı, buraya kimse gelmedi. Nerden çıkarıyorsunuz böyle şeyleri.” 

Devlet memuru olduğu için basına demeç verme hakkının olmadığını savunarak konuşmak istemediğini söyleyen Turan, “Paylaşımı nasıl yaptınız o zaman?” sorusuna “Sendika yöneticisi olarak yaptım onu” yanıtı verdi. Sorularımıza da sendika yöneticisi olarak yanıt vermesini istememiz üzerine ise “Konuşmuyorum işte, niye hâlâ üsteliyorsunuz” diyerek telefonu kapattı.

‘BU ZİHNİYETİN IŞİD’DEN FARKI YOK’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da basın toplantısı yaparak tepki gösterdi. “Türkiye’nin bu eğitim sistemiyle devam edebilmesi mümkün değil. Bu sistemle devam ettiği sürece bu kafaların yetişmesi normaldir” değerlendirmesi yapan Ağbaba, “Halay, Anadolu’nun binlerce yıllık geleneğidir. Böyle bir anlayışın, binlerce yıllık halk oyununu ‘halt oyunu, zina’ olarak gören anlayışın IŞİD zihniyetinden farkı yok. Kızla erkeğin el ele tutuşmasını cinayet sebebini normal sayan bu anlayış, bu hasta ruhlu anlayış, hasta ruhlu bir insanın toplumda olması, hele hele bir öğretmen olması, hele hele bir okulda yönetici olması tehlikelidir, kabul edilemez. Kadın-erkeğin el ele tutuşmasından farklı sonuç çıkaranlar, işte Ensar Vakfında 8-10 yaşındaki çocuğa aylarca tecavüz eden anlayışla birebir aynıdır. Bu kişi ayrıca bir sendikanın da yöneticisidir” diye konuştu. Ağbaba, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını da açıkladı.

İNCELEME BAŞLATILDI

Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, "Konu bize intikal ettirildi. Hemen müfettişleri görevlendirdik inceleme yapıyoruz, incelemenin sonunda gerekli açıklamayı yapacağız, incelemenin ardında soruşturma açılacak gibi görülüyor. Bu paylaşımları kabullenmemiz mümkün değil. Halk oyunlarımız yüz yıllardır kültürümüzün bir parçasıdır" dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

IŞİD, Halep'in kuzeyinde kaybettiği yerleri geri aldı

SONRAKİ HABER

Cinsel istismar sanığı "yeterli delil yok" denilerek serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa