11 Nisan 2016 15:40

‘Hukuk’, İlhan’ın hayatına el koydu

‘Hukuk’, İlhan’ın hayatına el koydu

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

Hakkındaki hüküm bozulmasına rağmen 22 yıldır tutuklu yargılanan İlhan Çomak yarın İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden hakim karşısına çıkacak. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Coğrafya Bölümü'nde öğrenciyken 1994 yılında "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklanan İlhan Çomak, hakkındaki hüküm bozulmasına rağmen 22 yıldır tutuklu yargılanıyor. 

Tutuklandığında henüz 21 yaşında olan Çomak, 16 gün süren polis işkencesinin ardından somut hiçbir delil olmamasına rağmen sadece polis fezlekeleri dayanak yapılarak  müebbet hapis istemiyle yargılanmaya başladı. 2000 yılında verilen müebbet hapis cezasının Yargıtayca bozulmasına rağmen 22 yıldır cezaevinde. 

Yarın görülecek duruşmaya ilişkin konuştuğumuz davanın avukatlarından Fırat Aydınkaya,  Çomak’ın yıllarca tutuklu kalmasını gerektirecek delil ve delil başlangıcı herhangi somut bir veri  olmadığını hatırlatarak “İlhan’ın hayatına hukuk tarafından el konulmuştur” dedi. 

Aydınkaya, yarın görülecek duruşmada, davadaki hukuksuzlukların yok sayılmasını ve Çomak’ın özgürlüğünü talep edeceklerini aktardı. 

‘İLHAN’IN DAVASI 28 ŞUBAT’IN GETİRDİĞİ MAĞDURİYET’

İlhan Çomak’ın 28 Şubat mağdurlarından biri olduğunu ifade eden Aydınkaya, “28 Şubat darbe süreci sadece siyaseti değil yargıyı da yönlendirdi, hizaya çekti. İlhan’ın davası darbe sürecinin getirdiği mağduriyettir. O dönemdeki birçok mağduriyet giderildi fakat İlhan’ınki istisna oldu. Sebebi ise İlhan’ın davasının Kürt meselesiyle bağlantılandırılmasıydı. Bu nedenle 28 Şubat, İlhan’ın yargılanması açısından devam ediyor” dedi. Çomak’ın davasının Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nin (DGM) kapatılmasının ardından Özel Yetkili Mahkemelere (ÖYM), en son da Ağır Ceza Mahkemeleri’ne taşındığını anlatan Aydınkaya, değişik dönemlerde faaliyet gösteren bu mahkemelerin hiçbirinde de kararın değişmediğini vurguladı.

’22 YILDIR ÇALINAN BİR HAYATI GERİ İSTİYORUZ’

Çomak’ın 22 yıllık tutukluluk sürecinde başvurmadıkları kurum kalmadığını belirten Aydınkaya, “Artık bu davada adaletten de vazgeçtik hukuk istiyoruz. Hukuk egemen olsun istiyoruz. İlhan’ın hayatına hukuk tarafından el konuldu” dedi. Yargılama sürecinden çok da umutlu olmadıklarını ancak demokratik kamuoyunun ilgisinin durumu değiştirebileceğini dile getiren Aydınkaya, “22 yıl tutuklu kalmasını gerektirecek delil veya delil başlangıcı bile yokken hukuksuzca hapishanede tutulan İlhan için demokratik kamuoyu vicdanı harekete geçmelidir” çağrısında bulundu. 

Çomak’ın davasına ilişkin bilgi veren Aydınkaya, “İlhan gerekçeli kararda örgüt üyeliğinden suçlanıyordu. Suçlamaya üniversitesindeki öğrenci konserlerinde halay çekmesi ve etkinliklere katılması gerekçe gösteriliyor. İlhan’ın davasına polis fezlekeleri iddianame, iddianame gerekçeli karar oldu; gerekçeli karar da Yargıtay tarafından onandı” diye konuştu.

 

ÖNCEKİ HABER

Çorum’da Ankara Katliamında yaşamını yitirenler adına Barış Ormanı oluşturuldu

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa