11 Nisan 2016 14:45

Türk-İş Ankara şubelerinden yasaya karşı eylem: Köleliğe karşı gücümüzü birleştirelim

Türk-İş Ankara şubelerinden yasaya karşı eylem: Köleliğe karşı gücümüzü birleştirelim

Paylaş

Türk-İş'e bağlı Petrol-İş, TÜMTİS, Tek Gıda-İş ve Tez-Koop-İş sendikalarının Ankara şubeleri Meclis gündemine gelmesi beklenen kiralık işçilik yasa tasarısına karşı eylem yaptı. Yapılan ortak açıklamada Başta Türk-İş olmak üzere tüm işçi konfederasyonların güçlerini birleştirmesi çağrısında bulunuldu. 

Sakarya Caddesi'nde bir araya gelden işçiler sık sık “Hükümet yasanı al başına çal”, “Genel grev, genel direniş” sloganları attılar. Ortak basın açıklamasını okuyan Tez-Koop-İş Ankara 2 No'lu Şube Başkanı Musatafa Barın, bugünlerde Meclis komisyonunda tartışılan Özel İstihdam Büroları yasa tasarısının tam anlamıyla insan ticareti sistemini gündeme getirecek nitelikte olduğunu söyledi. Bu tasarının yasalaşması durumunda dünyanın dört bir yanında işçi tacirliği yapan şirketlerin Türkiye'de de işçi kiralamaya, pazarlamaya başlayacağını belirten Barın, böylece örgütsüz, güvencesiz ve korunmasız modern kölelik sisteminin hayata geçirileceğini ifade etti. 

En temel yasalara bile uymayan patronların işçi kiralamalarının nasıl denetleneceğini soran Barın, “Ayrıca holding ve şirket topluluğu içinde çalışan işçiler, yazılı rızasını almak suretiyle aynı holding bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir işyerine 18 ay geçici olarak devredilecebilecek. Ülkemizde işsizlik oranları ve iş bulmanın zor olduğu bir dönemde, iş kaybetme korkusu ile işçilerden yazılı izin almak çok zor değildir” dedi. 

‘DEVLET YANDAŞ SENDİKAYI BİLE DÜŞÜNMÜYOR’

Ayrıca kıdem tazminatı konusunda yapılmak istenen düzenlemenin kiralık işçiliğin tamamlayıcısı olduğuna dikkat çeken Barın, işyerinde yıpranmışlığın birikmiş ücreti ve iş güvencesi anlamına gelen kıdem tazminatının fonlama istemi ile adım adım yok edilmek istendiğini dile getirdi. 

Öte yandan taşeron işçilere “kadro” denilerek getirilmek istenen 3 yıllık sözleşmeli statüye de tepki gösteren Barın, devleti yönetenlerin söz konusu işçi hakları olduğunda ne yandaş sendikaları ne de kendisine oy verenleri düşündüğünü söyledi. Barın, “Yine buradan başta Türk-İş olmak üzere tüm işçi konfederasyonlarına güçlerini birleştirmeleri gerektiğini haykırıyoruz. Hiçbir ayrım gözetmeksizin sendikal ve demokratik haklar konusunda kararlı ve ortak tutum almaya, emek karşıtı uygulamalara karşı etkin mücadeleye çağırıyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Yüksek: Çözüm için bir çıkış yakalamak istiyoruz ama paramiliter güçler devreye sokuluyor

SONRAKİ HABER

‘Sanayi üretimi geriliyor, işsizlik tırmanıyor’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa