11 Nisan 2016 12:17

Almanya’da 5 bin 835 mülteci çocuk kayıp

Ortadoğu’da yaşanan savaş ve ekonomik sorunlar nedeniyle Almanya’ya göç eden mültecilerin arasında bulunan 5 bin 835 mülteci çocuktan haber alınmıyor.

Paylaş

Yücel ÖZDEMİR
Köln 

Geçen yıl içinde Almanya’da gelen mülteci çocuklarının 8006’sının kaybolduğu açıklandı. Federal İçişleri Bakanlığı tarafından verilen bilgiyle göre, daha önce Avrupa Birliği genelinde yaklaşık 10 bin mülteci çocuğun kaybolduğu belirtilmiş ve bunların 8 binin Almanya’da olduğu belirtilmişti. Bakanlık tarafından verilen bilgiye göre, kaybolduğu ifade edilen 8 bin çocuktan 2171 çocuk ve gencin yeniden ortaya çıktığı belirtildi.

Bakanlık tarafından verilen bilgiye göre kaybolduğu kesinleşen 5 bin 835 18 yaşından küçüklerin 555’nin çocuk olduğu tespit edildi. Almanya’da 14 yaşından küçük olanlar çocuk olarak kabul ediliyor.

Kaybolan çocukların büyük bir bölümünün Afganistan’tan, Suriye, Eritre, Mısır ve Cezayir’den geldiği belirtiliyor. İçişleri Bakanlığı çocukların neden ve nasıl kaybolduğu konusunda bir bilgi vermedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yeşiller Partisi Federal Parlamento Milletvekili Luise Amtsberg, ailesi yanında olmadan Almanya’ya gelmeyi başaran sığınmacı çocukların büyük bir olasıklıkla çetelerin eline düştüğünü, bu nedenle hükümetin derhal konuyla ilgili önlem alması gerektiğini ifade etti. Kaçırılan çocukların çeteler tarafından fuhuş, organ ticareti ve ev işlerinde köle gibi çalıştırıldığı belirtiliyor.

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Nusaybin’de gözaltına alınan DİHA muhabirleri darbedildi

SONRAKİ HABER

Yunanistan'da işsizler, saldırı politikalarını 216 km'lik yürüyüşle protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...