11 Nisan 2016 04:55

MNG Kargo’da Karsan-İş baskısı devam ediyor: Müdürlerin örgütlediği sendika bize ne verecek?

MNG Kargo’da Karsan-İş baskısı devam ediyor: Müdürlerin  örgütlediği  sendika bize ne verecek?

Paylaş

Fırat TURGUT
İstanbul

MNG Kargo’nun, bünyesinde çalışan Nakliyat-İş üyesi işçilere, kendi kurduğu Karsan-İş’e üye olmaları yönünde baskıları artıyor. Karsan-İş’e üye olmalarının, içinde bulundukları kötü koşulları değiştirmeyeceğini belirten MNG Kargo işçileri, “Belki işten atılacağız ama direneceğiz” dedi.

MNG Kargo yönetiminin ısrarla işçileri Karsan-İş’e üye yapmak için çabaladığını, işçilerden e-devlet şifrelerini istediğini anlatan işçiler, “Bu ısrar nedir yani? İki kere iki dört kardeşim. Ben üye olmak istemiyorum” dedi.

‘ÖRGÜTLENME ÇALIŞMASINI’ MÜDÜRLER YAPIYOR

“Adamlar, bizden yana olmazsanız ekmek yok demeye çalışıyor” diyen işçiler, şunları söyledi: “Biz de atılana kadar direneceğiz burada. İşten atılmaktan da korkmuyoruz. Ortalama asgari ücret alıyoruz. Yarın öbür gün bu paraya başka bir yerde de çalışabiliriz. Elbette yine sorunlarla karşılaşırız ama bu kadar baskı olmaz herhalde.”

Karsan-İş’in baskıyla örgütlenmeye çalıştığını ifade eden işçiler, “Zaten bu işi örgütleyen oradaki müdürler. Ne bir temsilci, ne bir sendika uzmanı. Müdürler örgütlüyor ya. Karsan-İş’e üye olsak bile ne verecek ki bize” dedi.

İŞÇİYE KURU BİR MAAŞ

Karsan-İş’e üye olmalarının çalışma koşullarını değiştirmeyeceğini söyleyen işçiler şunları anlattı: “Küçük bir poşetten 20-30 lira para alınıyor. Günde biz ortalama 20 bin kargo çıkarıyoruz. Bu da sadece bizim aktarma merkezinde. Bazen bu sayı 25 bini buluyor. En ufak poşet 15 lira. Hacmine göre artıyor. Kazanılan parayı sen düşün. Üstüne üstlük peşin çalışılıyor. İşçiye ne veriyorlar? Sadece asgari ücret düzeyinde bir maaş. İkramiye falan hiçbir şey yok kuru bir maaş. Şirket kazanıyor biz kaybediyoruz.”

Şirketin her 5 senede bir bünyesinde çalışan işçileri, 3-5 saatliğine kiraladıkları bir otele götürdüğünü anlatan işçiler, “5-10 seneyi tamamlayan işçiler için bir otel kiralıyor. 3-5 saat yedirip içirip eğlendiriyor. Gelmek de zorunlu kılınıyor. Yahu benim çocuğum evde açken ben bilmem kaç yıldızlı otele gitmişim ne fark eder ki? Zaten benim çoluk çocuğum rahat olsa ben rahat olurum. İşçiyi 3-5 saatlik eğlenceyle kandırmaya çalışıyorlar. Başka bir açıklaması var mı?” dedi.

ACELE ET BASKISI

Şirket müdürlerinin işçileri toplayarak, “MNG’de Türkiye genelinde Adana birinci oldu. Onları geçmemiz lazım” dediğini anlatan işçiler, “Müdürler diyor ki vitesleri değitireceğiz. 3’se 5’e alacağız. Hızlandırmaya çalışıyor işi. Bizim birinci olmamız lazım diyor. Yahu tamam birinci olalım da bizim bundan çıkarımız ne olacak. Bunu sorduğumuzda ‘ona bakarız’ diyorlar” dedi.

MNG Kargo daha önce de bir şoförün ölümüyle gündeme gelmişti. 2015’in nisan ayında yaşanan olayda, 1.5 yıldır firmada çalışan Mustafa Özuğur, İstanbul’dan İzmir’e kargo götürürken dönüş yolunda kaza yaparak yaşamını yitirmişti. Gazetemize konuşan MNG Kargo’da şoför olarak çalışan bir işçi, iş cinayetinin uzun çalışma süreleri ve ‘Acele edin’ baskısı nedeniyle yaşandığını söylemişti. Bu nedenle 4 şoförün can verdiğini anlatan işçi, ölen işçilerin ailelerine de kargoya zarar verildiği gerekçesiyle dava açıldığını dile getirmişti.

ÖNCEKİ HABER

Uzm. Dr. Gökmen Özceylan: Taşeron işçiler karardan mutlu mu?

SONRAKİ HABER

Suikast sonucu yaşamını yitiren Martin Luther King Jr. ABD'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa