11 Nisan 2016 04:52

Hacettepe Teknokent’te işçi kıyımı

Hacettepe Teknokent’te işçi kıyımı

Paylaş

Birkan BULUT
İsmail HAKKI

Ankara

Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te çalışan taşeron işçiler sözleşmeleri bittiği gerekçesiyle işten atıldı. Yaklaşık 60 işçinin işten atıldığı Teknokent’te yaşadıklarını anlatan işçiler, ücretlerini ve kıdem tazminatlarını alamadıklarını söyledi. İşçiler, haklarını almak için dava açmaya hazırlanıyor. 

Yaklaşık 60 işçinin işten atıldığı teknokentte alt işveren olan güvenlik ve temizlik firmaları, işçilerin ücretleri ile kıdem tazminatlarını vermedi. İşçiler eylem yapmalarına, çatılara çıkmalarına rağmen talepleri kabul edilmedi. Yaşananları gazetemize anlatan Okan Sağlık, 4 yıldır Teknokent’te çalıştığını belirterek, sözleşmelerinin bitmesinin ardından 60-70 güvenlikçi ve temizlik işçisinin atıldığını söyledi. Sağlık, “Birkaç arkadaşımız maaşların yatırılması için çatıya çıktılar. Rektör Yardımcısı Candan bey yarın iş başı yapabileceğimizi söyledi ama sözünü tutmadı” dedi. İşen çıkarıldıklarında kendilerine “İŞKUR’a başvurun sizi işe alacaklar” denilerek söz verildiğini anlatan Sağlık, verilen sözlerin tutulmadığını ve 2 aylık ücretleriyle tazminatlarının ödenmediğini aktardı. 

PATRON, ARKADAŞININ OFİSİNİ DE TEMİZLETTİ

Temizlik işçisi Yeliz Türkmen 3 yıldır çalıştığı süre boyunca kendi görevlerinin dışında da işlere koşturulduklarını söyledi. Temizliğin yanı sıra yemekhanede bulaşık yıkamaya da gönderildiklerini dile getiren Türkmen, öğle molalarında bile bulaşık yıkadıkları olduğunu söyledi. Taşeron şirket müdürünün arkadaşının ofisine bile temizlik yapmaya gönderildiğini anlatan Türkmen, “Temizlikten sonra 200 TL vereceğini söyledi ama vermediler. Maaş alamadığım için yatalak annemin maması yok, cebimde yol parası bile yoktu. ‘Nereden bulursan bul geleceksin’ diye çağırdılar. Hakkımızı aramaya çalıştığımızda da güvenlik amiri arkadaşlarımızın üzerine yürüdü” dedi. 

‘EN AZINDAN ONU ATMAYIN’

Bir kadın işçinin eşinin ameliyat olacağı için en azından onun ücretinin verilmesi için defalarca şirkete ısrar ettiklerini anlatan Türkmen, “Onlardan ümidi kesince arkadaşlarla aramızda para toplayıp ameliyat masrafını karşıladık. Bizi işten attıklarında da en azından o arkadaşımızı çıkarmayın dedik ama çıkardılar, geri de almadılar” dedi.   

2 yıldır çalıştığını söyleyen temizlik işçisi Neslihan Uğurbaş da “Benim çocuğum benden okul parası bekliyor. Eşim inşaat işçisi olduğu için ne zaman çalışacağı belli değil. Bu saatten sonra nereye iş başvurusu yapsam yaş soruyorlar” dedi. İşten çıkarıldıktan sonra 1 Nisan’da yeniden işbaşı yapılacağı sözünün verilmesine rağmen kendilerinin yerine başkalarının işe alındığını anlatan Uğurbaş, hem 3 aylık yol ücreti, 2 aylık maaş ve tazminatlarının verilmediğini dile getirdi. İşçiler yargıya başvuracak. 

ÖNCEKİ HABER

Kumtel işçileri endişeli

SONRAKİ HABER

Suikast sonucu yaşamını yitiren Martin Luther King Jr. ABD'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa