10 Nisan 2016 19:23

Taraftarsız stadyum açılışı!

Paylaş

Beşiktaş’ın yeni stadı Vodafone Arena için protokol açılışı taraftarsız yapıldı. Hükümete ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı olası protestoların önüne geçmek için taraftarların alınmadığı protokol açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımı nedeniyle güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi giriş çıkışları kontrol etti. Törene davetli isimler listelere bakılarak içeri alındı. Beşiktaş Kaptanı Tolga Zengin de girişte yaşanan yoğunluktan dolayı uzun süre beklemek zorunda kaldı. Zengin duruma tepki göstererek içeri girdi. 

Açılışa Cumhurbaşkanı ve Başbakanın yanı sıra 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katıldı. 
Teknik Direktör Şenol Güneş, Kaptanlar Tolga Zengin ve Necip Uysal'ın yanı sıra efsane teknik direktör Gordon Milne ile siyah-beyazlı formayı hem teknik direktör hem de futbolcu olarak giyen bir çok futbolsever açılışta yer aldı.

 

AÇILIŞA SİYAH BEYAZLI TARAFTARLAR ALINMADI

Stadyumun açılışının Beşiktaş taraftarından kaçırılmasına sosyal medyadan tepki geldi. Fikret Orman'a açılışa taraftarların alınmaması tepki topladı, sosyal medya kullanıcıları taraftarların alınmamasını protestolarda korkusu olarak değerlendirdi.

Beşiktaşlıların Fikret Orman'a gösterdiği tepkiler arasında, Beşiktaş'ın efsaneleri Şeref bey, Baba Hakkı gibi isimleri hiç anmayıp, konuşmasının tamamında Cumhurbaşkanı'na methiyeler düzmesi de vardı.

KorkmaLa BizizÇARŞI

Açılışa taraftarların çağrılmamasına tepki 'KorkmaLa BizizÇARŞI'  başlığıyla gösterildi. Bu başlık Twitter'da üst sıralara yükseldi.

ORMAN: CUMHURBAŞKANI, KARA KARTALIN EVE DÖNÜŞÜNÜN GİZLİ KAHRAMANIDIR

Açılışta konuşan Başkan Fikret Orman, şunları söyledi: "Halkın takımı olan Beşiktaşımız, halkın Cumhurbaşkanı ile Vodafone Arena'yı açıyor. Değerlerimizi koruyarak bugünlere kadar geldik. Her zaman halkın takımı olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi ile Vodafone Arena'yı inşa ettik. Sayın Başbakanımız her zaman bizimle ilgilendi. Başbakan Yardımcımız Yalçın Akdoğan, İstanbul'un ağabeyi Kadir Topbaş hep yanımızda oldu. Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşım Umut Güner'in çok emekleri oldu.

Vodafone, bu stat için 14 milyon Dolar ilave yatırım yaptı. Koç Grubu yanımızda oldu. Kalde bize destek verdi. Stadın yapımı için kredi veren Aktifbank'a ve Ahmet Çalık'a teşekkür ediyorum. En başta bizlere inanan taraftarlarımıza teşekkür ediyorum.

Türkiye 14 yılda sporda büyük bir aşama kaydetti. Bunun en önemli örneği Vodafone Arena. Bu stat futbolun yanı sıra moda ve eğlence aktivitelerine ev sahipliği yapacak. İstanbul'un marka değerini yükseltecek.

Vodafone Arena, Colezyumdan esinlenilerek yapılmıştır. Bu stadın fikir babalarından biri sayın Cumhurbaşkanımızdır. Vodafone Arena, sanki yüzyıllardır buradaymış gibi hissedilecek bir stattır. Cumhurbaşkanı, kara kartalın eve dönüşünün gizli kahramanıdır. Beşiktaş'ı her daim destekleyen taraftarımızı alkışlayalım.

DEMİRÖREN'İN DİLİ SÜRTÇÜ: BEŞİKTAŞ BAŞKANI OLARAK...

Fikret Orman'ın ardından kürsüye çıkan TFF Başkanı Yıldırım Demirören konuşurken önce "Beşiktaş Başkanı olarak..." diye başladığı sözlerini Federasyon Başkanı olarak diye tekrarladı. Bu esnada gülüşmeler yaşandı.

Yıldırım Demirören, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Beşiktaş başkanı olarak....Pardon, Federasyon başkanı olarak size çok teşekkür ediyorum." dedi. Demirören, ayrıca "Sayın Cumhurbaşkanım bu stadın yapılmasında ne kadar katkınız olduğunu ben biliyorum" diyerek Erdoğan'a teşekkürlerini de sundu.

DAVUTOĞLU: TARİHİ BİR GÜN... ÇÜNKÜ KARTAL EVİNE DÖNÜYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Beşiktaş'ın stadı Vodafone Arena'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Beşiktaş'ın çok sağlam bir geleneğe sahip olduğunu vurgulayarak, "Tarihi bir gün... Çünkü Kartal evine dönüyor" dedi.

Davutoğlu, herhangi bir sosyal topluluk gibi, spor kulüplerinin de varlıklarını koruması için 3 asgari şartın olduğunu belirtti. Başbakan şöyle devam etti:

"Tarihi bir gün... Çünkü Kartal evine dönüyor. Herhangi bir sosyal topluluk gibi spor kulüplerinin de varlıklarını koruması için 3 asgari şart vardır. Birincisi, sağlam bir geleneğe sahip olması. Hepimiz şahidiz ki, Beşiktaş çok sağlam bir geleneğe sahip. Kartal, Selçuklu'nun sembolüdür. 1903 yılında Beşiktaş doğduğunda, devletimizin kalbi Dolmabahce ile Yıldız Sarayı arasında atıyordu. Beşiktaş o gün bugündür devletiyle birlikte yürüdü, devletiyle birlikte sevinip üzüldü. Siyah-beyaz renkler, Balkan Savaşı'ndaki acıların varlığıyla, aynı zamanda milletin ıstırabıyla şekillendi. İkinci şart, ona uygun bir insan unsuruna saphip olmak. Şundan büyük bir memnuniyet içinde bahsedebiliriz ki, Beşiktaş taraftarı en sağlam aidiyet bağıyla bağlı taraftarların başında gelir. Üçüncü şart da sağlam bir altyapı. Bu olmazsa sporda sürekli başarı sağlamak imkansızdır. Bugün Beşiktaş kulübü, bu statla kendini garanti altına almıştır."

ERDOĞAN: BEŞİKTAŞ TARAFTARI, SADAKATİYLE FARKINI HEP ORTAYA KOYMUŞTUR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beşiktaş'ın yeni stadı Vodefone Arena'nın açılışında yaptığı konuşmada, "Beşiktaş aslında böyle bir stadı çok önceden hak ediyordu. Bugün Beşiktaş'ın çok gecikmiş bir hakkı teslim ediliyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına, "Sevgili Beşiktaşlılar, değerli misafirler, Vodafone Arena demek zor geliyor bana ama, Kartal'ın yeni yuvasının hayırlı olmasını diliyorum. Yeni stadında başarılı müsabakalar, bol gollü galibiyetler temenni ediyorum" diye başladı.

Erdoğan şöyle devam etti: "Şöyle düşündüm, bayağı gerilere gidelim dedim. Yani 70'li yıllar, Şeref Stadı'nda oynadığımız yıllar. Ve Beşiktaş'ın altyapısının da Şeref Stadı'nda oynadığı yıllar. Öyle çimen falan yok. Toprak sahada düştüğünüz zaman vücudunuzdan zımpara gibi derinin kalktığı yıllar. O yıllardan, böyle bir stada kavuşmak, o merhalelerden biri oldu. Beşiktaş aslında böyle bir stadı çok önceden hak ediyordu. Bugün Beşiktaş'ın çok gecikmiş bir hakkı teslim ediliyor. Gördüğüm kadarıyla, Kara Kartal'ın şanına yakışır bir eser ortaya çıktı. Fikret Başkan projeyi getirdiği zaman benim de bazı önerilerim olmuştu. Özellikle stadın dış yapısı hakkında. Gördüm ki tavsiyelerimden faydalanmışlar. Tabii en büyük tebriği de Beşiktaşlılar hak ediyor. Kurulduğu günden beri, iyi gününde, kötü gününde takımlarının yanında olan Beşiktaş taraftarı, sadakatiyle farkını hep ortaya koymuştur. Burası, Eski Açık tribün. Amatör Küme'de oynadığımız zaman serbest giriş kartıyla maçlara gelir, demir parmaklıkların arkasından maçı izlerdik."

'SIRADAN BİR ESER DEĞİL'

"Milyonlarca taraftara sahip bir takımda centilmen taraftara sahip olmak çok önemli. Traftarları, futbolcularımızın heyecanına heyecan katar hale getirirsek, o zaman bu zaferlere Beşiktaş çok daha büyük zaferler katacaktır. Beşiktaş taraftarı, inşallah centilmenliğiyle de akıllarda, hafızalarda yer etmeye devam edecektır. Açılışını yaptığımız bu muhteşem stadın, etkileyici atmosferiyle, buraya gelen tüm takımları kucaklayacağına inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması sonrasında statın açılışı yapıldı (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP Genel Saymanı gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

AYM'den "Allah belanızı versin" kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...