10 Nisan 2016 16:49

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ: 7 Haziran’ın acısını çıkarıyorlar!

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ: 7 Haziran’ın acısını çıkarıyorlar!

Paylaş

HDP Kocaeli İl Örgütü, 1. Olağanüstü Kongresini gerçekleştirdi. Yeni yönetiminin belirlendiği, kongreye HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’da katıldı. Kongreye EMEP, SYKP, ESP, DBP,İHD ve KESK üyelerinin yanı sıra, Kocaeli Üniversitesi’nden akademisyenler de katıldı. Divan başkanlığını HDP Kocaeli Eski Milletvekili Ali Haydar Konca yaptı.

Mevcut Başkan Mehmet Akgül yeniden aday olmazken, İbrahim Ergin ve Ayten Yılmaz Eş Başkan olarak seçildi. Fuar içerisinde Onur Müzikhol’de gerçekleştirilen kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Sarayın diktatörlüğü karşısında tüm demokratik kurumlar olarak örgütleneceğiz” dedi. 

İktidarın 7 Haziran’dan bu yana yaşanan sonucun acısını halklardan çıkarıyor diyen Yüksekdağ, “Bizler yürüdüğümüz yollar boyunca ne zorluklar ve engellerle karşılaştık. Önümüze barajlar çıkarıldı ama bizler bu yolda yürürken hiçbir engeli tanımadık. Hep beraber bu zorluklardan geçmeyi başardık. Halkların demokratik gücü olarak tüm faşist uygulamalara karşı kararlılıkla yürüdük. 7 Haziran’da aldığımız sonuçla siyaseti yönetenlerin adeta kimyası bozuldu ve o günden bu yana bu sonucun acısını halklardan çıkarıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘BİR GÜN HESAP VERECEKLER’

Bir iktidarın haklına savaş açtıysa ayakta duramayacağını belirten Yüksekdağ, zulüm edenlerin bir gün hesap vereceğini ifade ederek, “Yüz yıl boyunca zulmedenler nereye gittiyse bugün zulmeden faşist iktidar da tarihin sayfalarına gömülerek aynı yere gidecektir. Sanıyorlar ki toplumun her kesimini teslim aldıkları zaman sorun kalmayacak ve 2023’e 2071’e ulaşacaklar. Bir iktidar kendi halkına savaş açtıysa ayakta duramaz. Çünkü halk onun toprağıdır. Kendi toprağını kaydıran bir iktidarın sonu elbette gelecektir. Halkına zulmedenler bir gün hesap vereceklerdir” dedi.

‘SARAYIN DİKTATÖRLÜĞÜKARŞISINDA ÖRGÜTLENECEĞİZ’

Demokratik kurumlar ile yan yana gelmeye devam edeceklerinin altını çizen Yüksekdağ, “İktidar açıklama yapıyor ne kadar şehit verirsek verelim savaşmaya devam edeceğiz. Elbette böyle söylersiniz. Savaşta ölen onca genç insan sizin çocuğunuz, sizin yakınınız değil. Yaşamını yitiren tüm vatandaşlar, tüm gençler halkın çocuklarıdır. Bu zamana kadar ülkemizde süren savaşın son bulması ve barışın sağlanmasının halkımız için önemini hep vurguladık. Sarayın diktatörlüğü karşısında tüm demokratik kurumlar olarak örgütleneceğiz” dedi.

AKGÜL GÖREVİ ERGİN VE YILMAZ’A DEVRETTİ

Kongrede mevcut Başkan Mehmet Akgül aday olmazken İbrahim Ergin İl Başkanı ve Ayten Yılmaz’ da Eş Başkan seçildi.Yönetim kurulunun diğer isimleri ise şöyle: Ebru Öcal, Aynur Santo, Ahmet Eryılmaz, Bedia Salhan, Ertaç Karataş, Meryem Demir, Hikmet Adıgüzel, Zakire Dündar Aydın, Hüseyin Uğur, İrfan Demirkaya, Kureyş Bilgiç, M. Emin Gün, Metin Fırat, Murat Ülgen, Orhan Eryılmaz (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Dostcam işçileri dayanışma için yürüdü

SONRAKİ HABER

Garo Paylan, mülteci ölümlerini Meclis gündemine getirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa